Artykuł sponsorowany Specjalista ze sklepu Kosmetyczna Paczka wyjaśnia: jak określić stopień porowatości włosów?

Specjalista ze sklepu Kosmetyczna Paczka wyjaśnia: jak określić stopień porowatości włosów?

Powierzchnię włosa pokrywają łuski zbudowane z cysteiny i kwasów tłuszczowych. W zależności od kąta ich odchylenia wyróżniamy trzy stopnie porowatości, które wymagają konkretnej pielęgnacji. Ekspert z firmy Kosmetyczna Paczka wyjaśnia, że im bardziej rozchylone łuski, tym większy stopień porowatości włosa. Sprawdźmy, jak określić, z jakimi włosami mamy do czynienia i w jaki sposób dobrać właściwą pielęgnację.

Określenie stopnia porowatości włosa – jak to zrobić?

Najprostszym sposobem na określenie porowatości włosa jest wykonanie prostego testu.

Wystarczy umieścić włos w szklance wody i odczekać ok. 5 minut, a następnie zobaczyć, w jaki sposób zachowuje się zatopiony kosmyk. Jeżeli opadł na samo dno, oznacza to, że łuski są rozchylone i szybko wchłaniają wodę, co świadczy o wysokoporowatości. W przypadku nieznacznego zanurzenia lub pływania na powierzchni mamy do czynienia z niskoporami. Analogicznie, gdy kosmyk tonie w połowie szklanki, włosy są średnioporowate

– wyjaśnia pracownik Kosmetycznej Paczki.

Kosmetyki do włosów o różnych porowatościach

Podstawą właściwej pielęgnacji włosów jest zachowanie równowagi między proteinami, humektantami i emolientami (równowaga PEH). Emolienty zamykają we włosach składniki wzmacniające i nawilżające, wygładzając łuski. Humektanty nawilżają włosy i sprawiają, że są elastyczne. Z kolei proteiny wykazują zdolność wypełniania ubytków, dzięki czemu włosy są bardziej odporne na zniszczenia.

Włosy o niskiej porowatości są gładkie, błyszczące i sprężyste. Jako że substancje z kosmetyków nie wnikają łatwo do wnętrza, pielęgnacja może sprawiać problemy. Aby uzyskać efekt oczyszczenia, raz na jakiś czas warto sięgnąć po szampon z mocnym detergentem i stosować peeling do skóry głowy. Jak wskazuje specjalista ze sklepu Kosmetyczna Paczka, niskopory lubią proteiny (ale w ograniczonej ilości), olej kokosowy, masło tucuma i inne oleje z przewagą kwasów nasyconych. Włosy o średniej porowatości są określane jako bezproblemowe, ale zdarza się, że właścicielki uskarżają się na nadmierne puszenie i matowy wygląd. Aby uzyskać pożądany blask, warto zastosować humektanty, jedwab na włosy oraz hydrolizowaną keratynę. W codziennej pielęgnacji sprawdzą się natomiast oleje migdałowy, arganowy oraz makadamia. Włosy o wysokiej porowatości są najbardziej wymagające, dlatego wskazane jest stosowanie emolientów, protein i olejów niewnikających oraz wykonywanie regularnych zabiegów olejowania, które pozwolą wygładzić i zwiększyć elastyczność kosmyków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter