Artykuł sponsorowany Jak zadbać o komfort psychiczny osób chorujących na nowotwór

Jak zadbać o komfort psychiczny osób chorujących na nowotwór

Walka z nowotworem to trudne przeżycie zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej najbliższych. Szczęśliwie dostępna obecnie terapia przeciwnowotworowa daje spore szanse na wyzdrowienie, jednak nie zmienia to faktu, że komfort życia pacjenta onkologicznego ulega sporemu pogorszeniu. Jak zadbać o komfort psychiczny osoby chorującej na nowotwór i dlaczego jej dobrostan psychiczny jest tak ważny w tym okresie?

Znaczenie dobrostanu psychicznego w przebiegu choroby nowotworowej

Choroba nowotworowa wywołuje u pacjenta ogromny lęk i niepokój emocjonalny. Wiele osób traktuje tę chorobę jak wyrok i nawet jeśli nowotwór ma łagodny charakter, ciężko im odrzucić myśl, że w części przypadków jest to choroba śmiertelna. Obniżenie nastroju i brak poczucia kontroli mogą skutecznie osłabić wolę walki z chorobą i w efekcie stanowić spore utrudnienie w terapii.

Wsparcie najbliższych jest więc kluczowe. Dzięki temu osoba chora łatwiej adaptuje się do nowej sytuacji, chętniej przestrzega zaleceń lekarskich i w rezultacie ma szanse na szybszy powrót do zdrowia. Jak tłumaczy specjalista ze sklepu MedSport, dobrostan psychiczny pacjenta onkologicznego ma spory wpływ na jego układ odpornościowy, a długotrwały stres (wysoki poziom kortyzolu) prowadzi do wyczerpania i może wpływać na przebieg leczenia przeciwnowotworowego.

Jak wspierać osobę chorującą na nowotwór?

Pacjenci onkologiczni sporo czasu spędzają w szpitalach. Warto wówczas pamiętać o regularnych odwiedzinach i dotrzymywać słowa odnośnie planowanych wizyt u pacjenta. Nie należy wtedy naciskać na rozmowę o stanie chorego, jeżeli pacjent wyraźnie nie chce na dany temat rozmawiać. Często jest to jedyny czas, gdy pacjent może choć na chwilę zająć głowę czymś innym, co jest dla niego sporym wytchnieniem. Jeśli jednak chce o tym mówić, warto tej osoby wysłuchać. Choć emocje towarzyszące osobie chorującej na nowotwór są trudne dla wszystkich, należy umożliwić jej wyrzucenie ich i zredukowanie lęku oraz stresu.

Równie ważne jest wsparcie pacjenta onkologicznego przebywającego poza szpitalem. Warto zadbać, aby osoba, w miarę swoich możliwości, nie rezygnowała z codziennych aktywności. Jeśli zmiana wyglądu spowodowana np. chemioterapią wywołuje u chorego opór przed przebywaniem wśród ludzi, można rozważyć zakup peruki. Choroba ta jest dla wielu osób kwestią intymną, a to pozwoli im uniknąć dyskomfortu wywołanego spojrzeniami bądź niewygodnymi pytaniami. Istotny jest także udział w aktywnościach, które są dla chorego źródłem przyjemności i satysfakcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas