Materiał Partnera Jak dobrać krój ubrania do typu sylwetki u mężczyzn?

Jak dobrać krój ubrania do typu sylwetki u mężczyzn?

Podobnie jak u kobiet, tak również u panów da się wyróżnić cztery podstawowe rodzaje budowy ciała. Oczywiście stanowią one punkt odniesienia do wyboru garderoby, a nie jego podstawowy wyznacznik. Typ sylwetki może jednak w znacznym stopniu pomóc w zakupie odpowiedniego kroju poszczególnych elementów odzieży, które pozwolą ukryć mankamenty. Warto pamiętać, że również panowie powinni czuć się pewnie oraz komfortowo we własnej stylizacji.

Chłopięce atuty

Panów o budowie ciała typu „ołówek” cechuje zazwyczaj wysoki wzrost oraz szczupłość, a ich ramiona, talia i biodra mają tę samą szerokość. Zdecydowanie odradza się, aby mieli w swojej garderobie odzież w pionowe paski, w krzykliwych kolorach oraz obcisłe fasony. Niekorzystnym wyborem będą także spodnie rurki, a także zaprasowane w kant, które niepotrzebnie wydłużą sylwetkę, podkreślając jej chudość. Przy tym typie warto, aby ubranie dodawało sylwetce męskości, co można osiągnąć dzięki na przykład dwurzędowym marynarkom. Z kolei koszule powinny mieć pozostawiony rozpięty kołnierzyk, dzięki czemu optycznie poszerzymy ramiona i tors. W przypadku budowy „ołówka” korzystnie wypadają stylizacje warstwowe w jasnych kolorach lub z wyrazistymi wzorami – moro, kraty, poziome paski. Przeszkody nie stanowią również swetry o kroju oversize lub szerokie okrycia wierzchnie.

Zamaskować brzuch

Innym rodzajem sylwetki u mężczyzn jest, podobnie jak u kobiet, gruszka. Panowie mają zwykle wysportowane plecy, nogi i ręce, jednak przy nieco wystającym brzuchu powstaje dysproporcja w odniesieniu do zbyt wąskich ramion. Podczas przeglądu szafy, w którym może pomóc na przykład stylistka Mariola Kowalska, działająca pod szyldem firmy Noviti, powinny zniknąć golfy, obcisłe swetry, spodnie z obniżoną talią, jak również koszule w kartę. Zdecydowanie korzystniej sprawdzą się elementy odzieży o kroju, które pozwolą na optyczne wysmuklenie talii. Mianowicie mowa tutaj o koszulkach z dekoltem V-neck, taliowanej marynarce z szerszymi klapami oraz jednorzędowym garniturze. Ponadto dobrym wyborem będzie raczej ciemniejsza tonacja garderoby z uwzględnieniem klasycznej i ponadczasowej czerni.

Problematyczna nadwaga

Panowie o sylwetce typu „jabłko” są zazwyczaj niscy i korpulentni. Ich budowę cechują masywne nogi, ręce oraz większy niż w przypadku „gruszek” brzuch. Może się wydawać, że ze względu na ilość niedoskonałości, niemal niemożliwym jest wybrać odpowiedni strój. Nic bardziej mylnego! Oczywiście wymaga to poświęcenia większej ilości czasu, ale wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad. Jak najbardziej wskazane są luźniejsze elementy odzieży, aczkolwiek nie mogą być one zbyt obszerne. Najlepiej, aby panowie postawili przede wszystkim na klasykę bez dużej ilości ozdobnych detali. Sprzymierzeńcem są gładkie marynarki oraz koszule w ciemniejszych odcieniach. W stylizacjach codziennych lepiej jest unikać wkładania t-shirtu w spodnie. Należy się także wystrzegać swetrów o dużym splocie lub szalowym kołnierzu.

Umięśnienie idealne

Dla wielu mężczyzn wysportowana sylwetka jest perfekcją, o której marzą lub do niej dążą. Niemniej jednak i taka budowa ciała posiada swoje mankamenty, wymagające korekty poprzez dobór odpowiedniego kroju odzieży. Panowie typu „trójkąt” mają z reguły szerokie ramiona, wyrzeźbioną klatkę piersiową, płaski brzuch oraz szczupłe nogi. W ten sposób powstaje dysproporcja pomiędzy górą a dołem ciała. Dzięki analizie sylwetki można łatwo znaleźć ubrania niwelujące ten problem. Jako dolne elementy garderoby warto zainwestować w spodnie z szerszą nogawką, w tym bojówki. Niewskazane są natomiast rurki i nogawki w kant. Góra z kolei powinna być zrównoważona poprzez koszulki w drobne wzory, swetry lub bluzy. Lepiej unikać nazbyt obcisłych t-shirtów z nadrukami lub w poziome pasy.

Opracowanie:

Noviti Mariola Kowalska

Lublin , Żelazowej Woli 4 lok. 31

Podziel się