Materiał Partnera Jak dbać o nowy tatuaż? Porady i sugestie

Jak dbać o nowy tatuaż? Porady i sugestie

Do niedawna uznawane za kontrowersyjne, dzisiaj tatuaże są często spotykane u wielu osób niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy zawodu. Mogą stanowić tak samo efektowną ozdobę ciała jak choćby biżuteria, pod warunkiem, że będą profesjonalnie wykonane i zadbane. Jak postępować, aby świeżo wykonany tatuaż szybko się zagoił i pięknie się prezentował?


Po pierwsze: folia

Zaraz po wykonaniu tatuażu zostanie on zabezpieczony za pomocą specjalnej folii, która zapobiega otarciom rysunku na ciele np. przez ubrania i chroni go przed szkodliwymi czynnikami, które mogłyby wywołać zakażenie. Foliowy opatrunek należy stosować przez kilka dni, oczywiście dbając o codzienną higienę i przemywanie tatuażu. Po każdym umyciu używamy nowego opatrunku, przy czym lepiej zrezygnować tu z folii spożywczej na rzecz specjalistycznych produktów do pielęgnacji tatuażu. Przykładowo w sklepie z produktami marki Easytattoo znajdziemy specjalną wodoodporną i paroprzepuszczalną folię zapewniającą komfort użytkowania i bezpieczeństwo tatuażu.


Pielęgnacja tatuażu

Codzienna higiena w przypadku świeżo wykonanego tatuażu wymaga stosowania specjalnych preparatów pielęgnacyjnych. Wykorzystujemy je przy każdej zmianie opatrunku, a także już po zdjęciu folii. Kilka razy dziennie przemywamy tatuaż za pomocą mydła lub specjalnego żelu, spłukujemy wodą i osuszamy – nie przecieramy! - ręcznikiem papierowym. Na oczyszczoną i wysuszoną skórę nakładamy specjalny krem i czekamy, aż się wchłonie. Warstwa kremu nawilża skórę i wspiera jej regenerację, pozwala również zachować wyraźniejszą kolorystykę tatuażu. Regularna pielęgnacja wytatuowanego miejsca zapobiegnie przedostawaniu się drobnoustrojów i przesuszeniu skóry.


Dobre nawyki

Codzienna higiena to jednak nie wszystko, by w przyszłości tatuaż dobrze się prezentował. W okresie gojenia się wytatuowanej skóry, co może potrwać nawet kilka miesięcy, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim w początkowych dniach nie spożywamy alkoholu, który rozrzedza krew. Ponadto należy unikać nadmiernego przebywania na słońcu – nie opalamy się i chronimy skórę przy pomocy kremów z wysokim filtrem. Unikamy również sauny i nie chodzimy na basen, ponieważ zarówno chlor, jak i bakterie w wodzie należą do czynników, które mogą zaburzyć proces gojenia się rany na skórze, a tym przecież właśnie jest tatuaż. Przestrzegając powyższych zasad higieny i pielęgnacji tatuażu, sprawimy, że szybko się on zagoi i będzie się efektownie prezentował na skórze, stając się wspaniałą ozdobą na długie lata.

Podziel się