Materiał Partnera Na czym polegają półkolonie i jakie są ich zalety?

Na czym polegają półkolonie i jakie są ich zalety?

Letnie lub zimowe półkolonie w mieście to doskonały sposób na spędzenie wakacji lub ferii. Dzieci uczą się nowych umiejętności, rozwijają swoje pasje, mają możliwość spożytkowania swojej energii oraz poznają nowe osoby. Rodzice w tym czasie mogą zająć się pracą – niestety dwa tygodnie zimą i dwa miesiące wolnego latem mają tylko nasze pociechy. Na czym polegają półkolonie i jakie są ich zalety?

 

Wakacje lub ferie to trudny czas zwłaszcza dla rodziców, którzy muszą pracować i nie mają możliwości zostawienia dziecka pod czyjąś opieką. Rozwiązaniem są półkolonie stacjonarne, na których dziecko pod czujnym okiem opiekunów spędza czas w ciągu dnia, popołudniami wracając do domu.

 

Półkolonie – zajęcia grupowe dla dzieci w twoim mieście

Półkolonie, w przeciwieństwie do kolonii, odbywają się w miejscu zamieszkania. Nie trzeba wysyłać dziecka na długi, tygodniowy lub dwutygodniowy wyjazd. Nie każdy rodzic i nie każde dziecko jest na to gotowe – samodzielna wyprawa, nawet pod okiem doświadczonych opiekunów może być nie lada stresem. Półkolonie to forma aktywnego i grupowego wypoczynku, zabaw, zajęć artystycznych, sportowych i innych. Dziecko spędza czas pod czujnym okiem opiekunów przez kilka godzin w ciągu dnia, zazwyczaj w czasie pracy rodziców. Z powodzeniem można zawieźć dziecko na zajęcia rano, przed pracą i odebrać po południu, bez konieczności zatrudniania opieki na czas nieobecności w domu. Półkolonie organizowane są dla dzieci w każdym wieku – zarówno pięcio- jak i czternastolatków.

Półkolonie mogą obejmować różne rodzaje zajęć. Coraz częściej pojawiają się propozycje półkolonii tematycznych, na przykład artystycznych lub naukowych. W ten sposób dziecko spędza czas aktywnie oraz ma możliwość rozwijania swoich pasji. Na przykład w czasie półkolonii sportowych organizowanych przez UKS Sportteam w Warszawie dzieci doskonalą naukę pływania, uczą się gry w tenisa, grają w piłkę nożną, koszykówkę, tańczą, a także poznają zasady zdrowego odżywiania.

 

Zalety półkolonii

Jedną z zalet półkolonii jest fakt, że rodzice mogą w tym czasie pracować, bez konieczności organizowania opieki dla dziecka lub brania wolnego. Jednocześnie dziecko nie wyjeżdża na dłuższy czas i codziennie można się z nim widzieć. To rozwiązanie idealne zwłaszcza dla mniejszych dzieci i tych, które nie są wystarczająco samodzielnie, by poradzić sobie na koloniach wyjazdowych. Podopieczni w czasie półkolonii są pod czujnym okiem wykwalifikowanych opiekunów oraz nauczycieli, w związku z czym rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy.

Oczywiście udział w półkoloniach to również wiele zalet dla dziecka. Przede wszystkim dla jego rozwoju – spędzanie czasu z rówieśnikami lub dziećmi nieco starszymi to sposób na zdobycie kompetencji społecznych, rozwój emocjonalny oraz nabycie większej zaradności. Na półkoloniach dziecko pozna zupełnie nowe osoby i być może zawiąże nowe przyjaźnie.

W przypadku zajęć tematycznych niewątpliwą zaletą jest zdobywanie nowych umiejętności. Zajęcia sportowe pozwolą dziecku na rozładowanie energii, nauczą pracy zespołowej oraz przyczynią się do poprawy kondycji fizycznej. Być może dziecko zainteresuje się którąś dyscypliną sportową i postanowi kontynuować lekcje już po zakończeniu półkolonii. Ważne jednak, aby dopasować rodzaj półkolonii do zainteresowań dziecka – jeśli bardziej niż sport interesują je zajęcia plastyczne nie zmuszajmy dziecka do biegania za piłką i tańca. W końcu ma to być przyjemność i możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Choć z drugiej strony może okazać się, że zajęcia spodobają się dziecku, które wcześniej nie przejawiało nimi zainteresowania.

Podziel się