Artykuł sponsorowany Jaki wpływ na rozwój człowieka ma origami?

Jaki wpływ na rozwój człowieka ma origami?

W VI wieku naszej ery w Chinach powstała sztuka składania figurek z papieru. Nazywa się ona origami. Była ona związana z obrządkami pogrzebowymi, podczas których bliskie osoby zmarłych obdarowywały je takimi figurkami, aby dać im namiastkę życia na ziemi. Zastępowały one figurki ceramiczne, które często padały łupem złodziei. Przypominały one różnego rodzaju zwierzęta zarówno lądowe, jak i powietrzne i nie tylko.

Historia papierowych figurek

Sztuka ta się w Japonii w wieku VII, dzięki tamtejszym mnichom, którzy zaczęli produkować papier. Origami zakorzeniło się w chińskiej i japońskiej kulturze bardzo szybko. Sztuka ta była początkowo przekazywana drogą ustną. Dopiero w wieku XVII i XVIII zaczęto o tym pisać. W Europie papierowe figurki zaczęli składać Hiszpanie. Sztuka ta szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy, a już w XIX i XX wieku dostrzeżono, że origami bardzo wspomaga rozwój dziecka. Mimo wszystko to Japończycy są niekwestionowanymi mistrzami tej sztuki. Stworzyli oni wiele tysięcy form, którym nadawali odpowiednie symbole. Do dzisiaj są oni producentami papieru najlepiej nadającego się do tego typu sztuki. W chwili obecnej, poza wsparciem rozwoju dziecka, origami ma różne zastosowania. Jest ono wykorzystywane przez projektantów oraz architektów, którzy pobierają z tej sztuki wiele inspiracji. Wykorzystywana jest także przez lekarzy i psychologów przy rehabilitacji osób starszych, albo jako formę terapii. Od 1990 roku istnieje w Tokio organizacja, której celem jest skupienie miłośników tej zabawy. W Japonii jest to element wychowania dzieci, a nawet w Europie, w wielu szkołach prowadzone były zajęcia z układania papierowych figurek.

Origami wspiera rozwój dziecka

Aktualnie z origami można tworzyć najróżniejsze wzory. Liczba różnorodnych projektów jest bardzo szeroka i wciąż się poszerza. Istnieją szkoły origami i organizowane są w tej dyscyplinie zawody. W wielu miejscach, także w Polsce, można zapisać się na zajęcia ze składania figurek z papieru. Tego typu warsztaty prowadzone sa na przykład w GCK Rzecznica. Są tam prowadzone zajęcia, podczas których uczestnicy mają okazję samodzielnie stworzyć różnego rodzaju ozdoby, czy zabawki z papieru. Sztuka ta bez wątpienia rozwija logikę i wspomaga koncentrację. Dzieci które wykonują tego typu ozdoby stają się uczą się cierpliwości. Rozwijają swoją kreatywność i stają się coraz bardziej pomysłowe. Ćwiczą także swoje zdolności motoryczne, przy okazji aktywnie spędzając czas z rówieśnikami, przy pracy i zabawie jednocześnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas