Materiał Partnera Czym powinien charakteryzować się dobry wyjazd integracyjny?

Czym powinien charakteryzować się dobry wyjazd integracyjny?

Każdej firmie zależy na utrzymaniu dobrej atmosfery pomiędzy pracownikami, która wpłynie na ich wydajność w wykonywaniu obowiązków. Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego poza miasto jest sposobem na pielęgnowanie dobrych relacji w pracy i okazją do nawiązania nowych znajomości. W osiągnięciu zamierzonego celu pomoże przemyślany plan wspólnych aktywności oraz wybór interesującej lokalizacji.

Atrakcyjna okolica

Tego rodzaju wyjazd dla pracowników bądź kadry menadżerskiej ma stanowić oderwanie od codzienne rzeczywistości i pełnionych ról w pracy. Stąd też najlepiej wybrać miejsce oddalone od dobrze znanych rejonów, ale nie dalej niż w promieniu około 200 km. Najlepiej wybrać miejsce sprzyjające atmosferze relaksu i wypoczynku, a jest nim między innymi Centrum Zdrowia i Wypoczynku Nowy Zdrój w Polanicy-Zdroju. Ponadto wybór zakwaterowania na wysokim poziomie komfortu będzie sprzyjać miłym wspomnieniom po powrocie. Warto zwrócić uwagę na oddzielenie strefy wypoczynkowo-rekreacyjnej obiektu od gastronomicznej. Dobrze jest również wybrać miejscowość, która cieszy nie tylko oko pięknymi krajobrazami i wszechobecną naturą, ale również interesującymi atrakcjami turystycznymi, które uczestnicy wyjazdu będą mogli odwiedzić w przerwie od zajęć grupowych.

Przemyślane zabawy integracyjne

Poza lokalizacją, która będzie stanowić wartość samą w sobie, należy także przemyśleć plan i cel wyjazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wspólne aktywności, które będą zacieśniać relacje pomiędzy pracownikami. Na początek najlepiej wybrać te, niewymagające dużego zaangażowania i skomplikowanych interakcji. Powinna być to luźna rozmowa – dyskusja na lekkie tematy. Dopiero w dalszej części wyjazdu, po zbudowaniu wstępnej relacji pomiędzy pracownikami można wprowadzić gry zespołowe, wykorzystujące na przykład sztukę współpracy lub zdrowej rywalizacji. Taką rolę mogą pełnić zabawy typu escape room, pintball lub oparte na konkretnym scenariuszu w stylu larpu. Ciekawym rozwiązaniem są także warsztaty tematyczne, na przykład z zakresu tworzenia kosmetyków, modnych lasów w słoikach lub tańca. Ich specyfikę należy dobrać przede wszystkim do charakteru uczestników. Nie można zapomnieć o zorganizowaniu integracyjnej kolacji, która będzie stanowiła główny punkt planowanych atrakcji.

Termin wyjazdu

Najczęściej wyprawa poza miasto w celu zintegrowania pracowników trwa jeden dzień od rana do wieczora bądź maksymalnie trzy dni włączając w to weekend. Podczas jego planowania dobrze jest uwzględnić preferencje pracowników i opowiedzieć o planie wyjazdu odpowiednio wcześniej. Można także zapytać podwładnych o preferencje dotyczące konkretnej daty. Takie podejście sprawi, że znajdzie się więcej osób chętnych, aniżeli w przypadku z góry narzuconego terminu. Zasada, o której należy pamiętać to także dobrowolność. W żadnym wypadku uczestnictwo nie może być obowiązkowe. Pamiętajmy, że integracja ma się kojarzyć z relaksem, a zmuszanie do niej nigdy nie będzie owocować oczekiwanymi efektami.

Podziel się