Materiał Partnera 5 zalet, jakie mogą dać wyprawy leśne i kontakt z naturą

5 zalet, jakie mogą dać wyprawy leśne i kontakt z naturą

Różne badania pokazują, że Polacy coraz rzadziej chodzą do lasu. Według jednego z badań, odsetek osób, które nie chodzą do lasu wzrósł do niemal 30%. A szkoda, ponieważ mnóstwo lasów jest ogólnodostępnych i można w nich znakomicie spędzić czas. Każdy z nas może znaleźć coś dla siebie - dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Poniżej przedstawiamy 5 zalet jakie dają leśne wyprawy.

Relaks i odpoczynek

Las to idealne miejsce, aby odpocząć od codziennych obowiązków, zrzucić z siebie ciężar stresu i odetchnąć pełną piersią. Mogą w tym pomóc spacery po lesie, wyprawy rowerowe, zbieranie grzybów lub leśnych owoców, a także różne zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie

Dla wielu osób kontakt z naturą ma zbawienny, wręcz leczniczy wpływ. Z jednej strony to zasługa dobrego relaksu. W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy, że czasem, aby pozbyć się bólu głowy czy też ogólnego zmęczenia, wystarczy zwykły relaks, a żadne inne miejsce nie nadaje się do tego tak dobrze, jak las. Z drugiej strony spacer po lesie dotlenia i zapewnia wiele substancji leczniczych, takich jak olejki eteryczne, czy też fitoncydy - substancje hamujące rozwój mikroorganizmów.

Leśna edukacja dzieci

Pobyt w lesie może dać dzieciom wiele radości i okazji do nauki. Maluchy poznają rodzaje drzew i innych roślin, czy też zwierzęta zamieszkujące leśne przestrzenie. Uczą się, dlaczego las jest tak cenny i mają mnóstwo okazji do rozwijania wyobraźni i kreatywności.

Świadomość potrzeby szacunku do przyrody

Dzieci mające duży kontakt z lasem od najmłodszych lat uczą się szacunku do przyrody. Jednak takie przypomnienie od czasu do czasu przydaje się również dorosłym. W czasach konsumpcjonizmu łatwo można zapomnieć, że taki wygodny styl życia istnieje kosztem przyrody. Częsty kontakt z naturą przypomina o potrzebie szacunku i ekologicznych działań, nawet tak niewielkich jak nieużywanie plastikowych słomek lub torebek foliowych.

Przygoda survivalowa

Las jest również znakomitym miejscem na survival. Z dala od cywilizacji i jej udogodnień, można na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach, zjednoczyć się z naturą, zmierzyć się z samym sobą i wyjść ze strefy komfortu.

Wyprawy leśne z firmą Czas na Las

Ciekawe propozycje na spędzenie czasu w lesie oferuje rodzinna firma Czas na Las - Wyprawy Leśne Rafał Karpienia z Nowej Wsi. W ofercie firmy znajdziemy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: wyprawy po lesie, nocne spacery, zajęcia edukacyjne, przygody survivalowe. Dzięki tym zajęciom, poznasz leśne tajemnice i odnowisz swój kontakt z naturą.

Opracowanie:

Czas na Las - Wyprawy Leśne Rafał Karpienia

Nowy Duninów , Płocka 14

Podziel się