Materiał Partnera
Szklarska Poręba - serce krainy Liczyrzepy

Szklarska Poręba - serce krainy Liczyrzepy

Szklarska Poręba jest miastem położonym w dolinie rzeki Kamiennej, na stokach Karkonoszy. Jest chętnie wybierana jako cel wycieczek przez miłośników górskich wędrówek. Nie każdy jednak wie, że ze Szklarską Porębą związana jest pewna legenda, przez którą miasto to nazywane bywa sercem Krainy Liczyrzepy.

Podstawowe informacje

Szklarska Poręba to miasto, które stanowi wspaniałą bazę wypadową do wycieczek po Karkonoszach. Górują nad nią Szrenica, Wysoki Kamień i Czarna Góra. Od Kotliny Jeleniogórskiej oddzielają ją wzniesienia Przedgórza Karkonoszy.

-Szklarska Poręba to miasto wyjątkowo sprzyjające rekreacji. Podobnie atrakcyjne są również jej okolice. Panująca tu cisza przerywana jedynie szumem potoków i wodospadów oraz przepiękne krajobrazy stanowią prawdziwą wizytówkę tych terenów, które warto zobaczyć na własne oczy – zachęca nasz rozmówca, reprezentujący Pensjonat Dom pod Koziołkami.

Kraina Rzepióra

Ze Szklarską Porębą związana jest legenda Ducha Gór, nazywanego Liczyrzepą, Rzepiórem lub Karkonoszem. Według dawnych wierzeń, od stuleci strzeże on skarbów, które ukryte zostały w gęstwinach leśnych na terenie Karkonoszy. Jak głosi legenda, jest on odpowiedzialny za stworzenie Błędnych Skał.

Powstanie legendy wiąże się z pogańskim kultem źródeł Łaby. Początkowo Liczyrzepa był personifikacją sił przyrody i jego postać związana była z kultem Świętowita, któremu w ofierze składano czarne koguty.

Liczyrzepę na początku ukazywano jako demona lub złego ducha, który przypominał jelenia stojącego na tylnych nogach. Jego cechami charakterystycznymi były diabelski ogon, rosochate nogi i koźle kopyta, a atrybutem trzymany w łapach kij. Obecnie ten wizerunek Liczyrzepy jest coraz mniej rozpoznawalny, choć można wciąż znaleźć ten motyw np. na biletach do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Jako, że Szklarska Poręba jest dość mocno związana z legendą Liczyrzepy, w 2010 roku powstał tam jego pomnik, który nawiązuje do pierwszego wizerunku Ducha Gór. Warto wpisać sobie ten punkt na listę atrakcji, które warto zobaczyć przy okazji wizyty w Karkonoszach.

 

Podziel się