Materiał Partnera
Chcesz wynająć bus – poznaj swoje prawa i obowiązki

Chcesz wynająć bus – poznaj swoje prawa i obowiązki

Planujesz uroczystość rodzinną, wyjazd integracyjny lub firmowy? Zastanawiasz się, jak dostarczyć gości na miejsce? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie odpowiedniego pojazdu. Podstawą wynajęcia małego busa lub autokaru na kilkadziesiąt osób jest odpowiednia umowa poświadczona własnoręcznymi podpisami przez obie strony. Zanim jednak podpiszesz umowę z wybraną firmą warto poznać swoje podstawowe prawa i obowiązki związane z tą usługą.

Wszystko na piśmie

Wnikliwe przeczytanie umowy wynajmu auta jest bardzo ważne. Warto upewnić się, że rozumiemy treść umowy, dzięki czemu unikniemy niespodzianek w późniejszym okresie. Poza ceną i terminem korzystania z pojazdu  ważnym elementem umowy z firmą oferującą wynajem busów jest określenie praw i obowiązków stron. Przede wszystkim właściciel auta zobowiązuje się do wynajmu pojazdu w dobrym stanie, w pełni sprawnego technicznie, bez śladów uszkodzeń i wad, a obowiązkiem klienta jest, w przypadku samodzielnego kierowania autem, posiadanie odpowiednich uprawnień, a także zwrócenie go do siedziby właściciela w takim stanie w jakim został on wynajęty. Wszelkie usterki oraz uwagi dotyczące stanu pojazdu należy zgłosić do pracownika firmy wynajmującej w momencie odbioru pojazdu i potwierdzone one powinny być odpowiednim protokołem. Korzystając z przedmiotu umowy zobowiązani jesteśmy do przestrzegania przepisów drogowych, przewożenia tylko odpowiedniej liczby pasażerów i  nieużytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem. W przypadku otrzymania mandatu lub innych kar wynikających z naruszenia przepisów prawa jesteśmy zobowiązani do pokrycia ich z własnej kieszeni. Podobnie zobowiązani jesteśmy do pokrycia kosztów napraw uszkodzeń samochodu powstałych w czasie trwania najmu, a które nie wynikają ze zwykłego zużycia tych elementów. Zawierając umowę z firmą świadczącą usługi transportowe klient koniecznie powinien sprawdzić, czy w razie awarii samochodu  zostanie on zabrany i naprawiony na koszt ubezpieczyciela lub wypożyczalni, czy też kosztami zostanie obciążony klient, a także czy wypożyczalnia podstawi auto zastępcze i w jakim czasie od zgłoszenia awarii. Wynajmując bus lub autokar z kierowcą należy także doprecyzować czas jego użytkowania, ponieważ informacja, czy pojazd będzie wypożyczony na kilka dni czy na kilka tygodni jest bardzo istotna ze względu na czas pracy kierowcy i koszt jego utrzymania, który to również ponosi wynajmujący.

Zdajmy się na sprawdzonego przewoźnika

Przy wyborze odpowiedniego pojazdu nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną wynajmu, ale należy wziąć też pod uwagę wiele innych czynników oraz porównać oferty różnych firm. Poszukiwania warto rozpocząć od kontaktu z firmą Przewóz Osób Inter-Bus Anna Paszta, która działa nieprzerwanie od 2004 r. w Mirostowicach Dolnych. Specjalizują się oni w transporcie osobowym w kraju i na terenie Unii Europejskiej. Oferują zarówno usługi przewozowe, jak również wynajem busów razem z kierowcą dla klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. W ramach swojej działalności obsługują również wesela, pielgrzymki, kolonie i inne wyjazdy zorganizowane. Inter-Bus to nowoczesne, bezpieczne i bardzo komfortowe samochody, kierowcy z wieloletnim doświadczeniem, indywidualne podejście do klienta oraz konkurencyjne ceny.

Wynajem busa to bardzo popularne i wygodne rozwiązanie. Wbrew pozorom dobrze skonstruowana umowa nie musi byś długa i skomplikowana. Ważna jest świadomość własnych potrzeb i wyraźne ich określenie, tak aby wynajmujący nie miał wątpliwości co do naszych oczekiwań. Jeśli wszystko jest jasne, a regulamin wydaje się nam logiczny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bez problemu wynająć samochód i czuć się, jakby był nasz własny.

Opracowanie:

Podziel się