Artykuł sponsorowany Zasady prowadzenia spedycji morskiej

Zasady prowadzenia spedycji morskiej

Transport morski jest podstawą międzynarodowego obrotu towarów. Niemal każdy z nas otacza się przedmiotami, które trafiły do sklepów drogą morską. Aby mogły one jednak zostać przetransportowane w ten sposób na czas i w pełni zgodnie z prawem niezbędne jest działanie spedytorów morskich zgodnie z określonymi zasadami, które omawiamy poniżej. 

Na czym polega spedycja morska?

Spedycja morska, choć zamiennie określana jest także transportem morskim, obejmuje o wiele szerszy zakres obowiązków. Do jej charakterystycznych procesów zalicza się bowiem między innymi:

  • przyjmowanie zleceń transportowych,
  • dobór oraz organizacje odpowiednich środków transportu morskiego, 
  • nadawanie, przeładowywanie, rozładowywanie oraz odbieranie i przekazywanie transportowanych towarów,
  • przygotowywanie dokumentacji transportowych oraz umów spedycyjnych,
  • ubezpieczanie towarów,
  • odprawy celne. 

W związku z tym spedycja morska to nie tylko transport towarów drogą morską, ale także wszelkie związane z nią formalności, które muszą być przeprowadzone zgodnie z prawem. 

Jakie ustawy i konwencje obowiązują w transporcie morskim?

Największym wyzwaniem dla spedytorów morskich działających w ramach międzynarodowego transportu towarów, takich jak oferująca swoje usługi w Gdańsku firma Okmarit jest przestrzeganie wszelkich przepisów oraz konwencji obowiązujących na trasie transportowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że w zależności od portów docelowych mogą być inne, gdyż wyróżnia się wśród nich:

  • Konwencję Helsińską — dotyczącą zasad związanych z ochroną środowiska Morza Bałtyckiego, obowiązującą na terytorium morskim w Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec oraz Polski, Rosji i Szwecji,
  • Międzynarodowy Kodeks Ładunków Niebezpiecznych IMDGC — omawiający przepisy dotyczące transportu droga morską ładunków niebezpiecznych, dotyczące, chociażby mocowania ładunków oraz ich opakowań,
  • Konwencja Narodów Zjednoczonych o Przewozie Towarów Drogą Morską — regulująca obowiązki, prawa, a także odpowiedzialność stron zawierających umowę dotyczącą tego typu transportu, 
  • Kodeks Morski — będący ustawą wskazującą przepisy dotyczące żeglugi morskiej oraz związanych z nią dokumentów. 

Podsumowując, spedycja morska wymaga znajomości nie tylko przepisów krajowych, ale także tych międzynarodowych oraz zasad dotyczących transportu morskiego w krajach docelowych. Dlatego też wybierając spedytora, który się nią zajmie, należy zwrócić szczególną uwagę na jego referencje oraz umiejętności, aby planowany transport przebiegł bezproblemowo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas