Materiał Partnera Transport międzynarodowy – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Transport międzynarodowy – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Wszelkie formalności, jakich trzeba dopełnić, gdy mamy w planach realizację międzynarodowego transportu, zostały określone w ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Przewoźnik musi mieć ze sobą szereg dokumentów oraz uprawnień. Ich brak może spowodować znaczne utrudnienia w transporcie towarów, a Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć na nas kary finansowe.

Dokumenty niezbędne na trasach międzynarodowych

Firmy zajmujące się transportem międzynarodowym muszą posiadać odpowiednie dokumenty. Niezbędne jest posiadanie uprawnień do przewozu ładunku. Do podstawowych dokumentów, jakie są wymagane przez organy kontrolne należy licencja oraz zezwolenie na międzynarodowy transport drogowy i przewóz rzeczy oraz zezwolenie EKMT i na przewóz kabotażowy. Ponadto niezbędne jest posiadanie poprawnie wypełnionego dokumentu CMR. Obowiązkowe jest również wykupienie karnetów TIR i ATA. Jeżeli osoba realizująca przewóz międzynarodowy nie jest obywatelem państwa należącego do Unii Europejskiej, do dokumentacji należy dołączyć świadectwo kierowcy. Pamiętajmy, że mowa tu o standardowych usługach transportowych, jeśli realizujemy transport zwierząt czy odpadów, wymagane będą odrębne dokumenty. Podobnie jest w przypadku transportu towarów uznanych za niebezpieczne. Zgodnie z wymaganiami międzynarodowej konwencji dotyczącej przewozu drogowego towarów i ładunków niebezpiecznych, każdy pojazd realizujący taki przejazd powinien być oznakowany tablicami ADR, a kierowca posiadać pozwolenie na przewóz tego typu towarów i ich kartę charakterystyki.

Międzynarodowe prawo jazdy

Krajowego prawa jazdy można używać na terenie państw Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. W przypadku transportu do innych miejsc, niezbędne będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, czyli tzw. dokumentu ITD, który jest ważny przez 3 lata od momentu jego wydania. W celu jego wyrobienia nie trzeba zdawać żadnych dodatkowych egzaminów. Jeśli posiadasz krajowe prawo jazdy, wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek w lokalnym wydziale komunikacji.

Warto korzystać z usług profesjonalistów

Realizacją transportu międzynarodowego zajmuje się firma Kawczyński Logistics prowadzona przez Włodzimierza Kawczyńskiego. Posiada ona wieloletnie doświadczenie, dlatego umiejętnie zarządza procesami logistycznymi. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w przewozach chłodniczych, realizuje również transport plandekowy, całopojazdowy i drobnicowy. Realizuje transport towarów do krajów Unii Europejskiej, głównie do Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Niemiec i Anglii.

Opracowanie:

Podziel się