Artykuł sponsorowany Specyfika transportu paletowego

Specyfika transportu paletowego

Transport paletowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych w dzisiejszych czasach metod przewożenia różnego rodzaju towarów. Dzięki spakowaniu ich na solidne palety zbiorcze można zagwarantować bezpieczeństwo ładunku. Palety umożliwiają bowiem ciasne układanie towaru w ciężarówkach, dzięki czemu nie przesuwa się on podczas transportu. W ten sposób wyeliminowane zostaje ryzyko ewentualnych uszkodzeń.

Czym charakteryzuje się transport paletowy?

Krajowy transport paletowy to przewożenie różnego rodzaju towarów ułożonych na wytrzymałych konstrukcjach, czyli paletach. Są one najczęściej robione z drewna i zapewniają ładunkom maksymalną stabilność podczas transportu. Na górnej powierzchni palety układany jest odpowiednio zabezpieczony towar, który następnie przymocowuje się ściśle do palety przy pomocy różnych materiałów (np. taśm o różnych szerokościach i folii stretch). Aby zagwarantować stabilność ładunkom, używa się również specjalnych mat lub dywanów antypoślizgowych, które zwiększają tarcie pomiędzy nimi a podłogą palety.

Jakie są największe zalety transportu paletowego?

Transport paletowy, który oferuje swoim klientom m.in. firma Polcat Trans, stał się szybko dominującą formą przewożenia towarów, gdyż niesie on za sobą wiele korzyści. Oto największe zalety przewożenia ładunków na paletach:

• ładunek jest odpowiednio zabezpieczony, • towar nie przesuwa się podczas transportu, • można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń ładunkową w ciężarówkach, • wygodne i szybkie przenoszenie palet wózkami widłowymi lub paletowymi, • uniwersalność palet – można zapakować na nie wiele różnych towarów (np. meble, sprzęt AGD, materiały budowlane, artykuły spożywcze, części samochodowe, a nawet produkty sypkie w workach).

Przewożenie towarów na paletach znacznie skraca czas transportu, gdyż załadunek, rozładunek i ewentualny przeładunek przebiega sprawnie dzięki zastosowaniu wózków widłowych oraz paletowych, które idealnie współpracują z europaletami. Ładunek umieszczony na paletach zawsze dociera w miejsce docelowe nienaruszony. W razie potrzeby można go również przechowywać na paletach, gdyż taki sposób spakowania towaru zapewnia mu maksymalne bezpieczeństwo podczas magazynowania.

Czym są europalety?

Europalety to drewniane palety wykorzystywane przez firmy transportowe. Mają one ustandaryzowane wymiary i spełniają szereg restrykcyjnych wymogów. Składają się z części stabilizującej, czyli trzech równolegle ułożonych desek oraz części ułatwiającej transport (9 wsporników, czyli sześciennych drewnianych klocków). Od spodu przymocowane są trzy deski stabilizujące całą konstrukcję. Przestrzeń między deskami została tak zaprojektowana, aby mogły się w nią wsuwać widły wózków widłowych. Podłoga europalety, na której układa się towar, składa się z pięciu desek przymocowanych do jej górnej części.

Europalety muszą spełniać konkretne wymogi. Unormowane są zatem ich wymiary – 1200 x 800 x 144 mm. Muszą również posiadać stosowne oznaczenia, czyli wypalone na ich wspornikach symbole EUR oraz EPAL. Ich produkcją może zajmować się tylko firma posiadająca licencję European Pallet Association (EPAL). 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas