Materiał Partnera Rola regałów w magazynowaniu i logistyce

Rola regałów w magazynowaniu i logistyce

Regały pełnią istotne funkcje – zarówno w magazynie, jak i logistyce. Opisywane „konstrukcje” są wykonane z rozmaitych materiałów (najczęściej metali oraz tworzyw sztucznych), a tym, co je łączy jest zwykle prosta budowa, składająca się głównie ze stelażu i półek (ew. dodatkowego wyposażenia). Jak należy używać podobnych „instalacji” i na czym dokładnie polega ich rola?

Prawidłowa eksploatacja regałów magazynowych przekłada się na bezawaryjność oraz dłuższą trwałość takich konstrukcji. Przestrzeganie limitów i zasad użytkowania, jakie powinny znaleźć się w załączonych tabliczkach znamionowych, zapewnia także bezpieczeństwo pracownikom, ponieważ nieprzeciążone instalacje nie grożą upadkiem. Znaczący jest również odpowiednio przeprowadzony montaż, a najlepiej – przez osobę uprawnioną i doświadczoną. Proponowane rozwiązania, uzupełnione o cykliczny przegląd, sprawi, że instalacje będą możliwie sprawne.

Znaczenie regałów magazynowych 

Konstrukcje umożliwiają sprawną organizację powierzchni magazynowej oraz towarów. Każdy rodzaj wyrobu lub surowca ma własne, ściśle ustalone miejsce przechowywania, które spełnia narzucone przezeń warunki. Regały zapewniają więc bezpieczne składowanie produktu, bez utraty jego jakości. Jak dodają eksperci z firmy Orson, podobne wyposażenie sprawia również, że o wiele łatwiej jest zweryfikować i zaktualizować stan magazynu, kiedy są przeprowadzane dynamiczne procesy logistyczne. Instalacje pozwalają też na wygodną i szybką inwentaryzację.

Co ważne, odpowiednio skonstruowane wyposażenie jest pomocne, jeśli chce się zaoszczędzić przestrzeń. Wysoko składowane towary nie zajmują potrzebnej powierzchni, przez co ruch na hali jest sprawniejszy. Należy zatem pamiętać o właściwym montażu regałów magazynowych, ponieważ sposób ich złożenia może wpłynąć na przebieg pracy w zakładzie. Bezpieczeństwo członków zespołu zapewnia także poprawne użytkowanie instalacji, które mają potencjał, aby uporządkować „pomieszczenie”, o ile są właściwie i w pełni wykorzystywane.

Rodzaje regałów magazynowych 

Wpływ konstrukcji na system przechowywania czy procesy logistyczne jest różnorodny i zależy m.in. od rodzaju wybranego rozwiązania, istnieje bowiem kilka typów opisywanych instalacji. Regały magazynowe dzielą się na dwie podstawowe grupy – statyczne, tj. ustawione na stałe w jednym miejscu albo dynamiczne, czyli pozwalające na pewną mobilność. Większość firm stosuje tę pierwszą opcję, ponieważ jest nieco mniej kosztowna oraz dość tradycyjna. Modele dynamiczne umożliwiają z kolei wygodniejsze rozłożenie towaru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas