Materiał Partnera Rodzaje wywrotek do transportu kruszywa

Rodzaje wywrotek do transportu kruszywa

W celu przewozu kruszywa, firmy zajmujące się taką działalnością muszą posiadać nie tylko wymagane zezwolenia i licencje, ale także – co oczywiste – specjalistyczne samochody. Budowa współczesnych maszyn transportowych umożliwia sprawny przewóz i rozładunek materiałów sypkich, takich jak żwir i piasek. Samochody samowyładowcze i różnego rodzaju wywrotki są dobrze przystosowane do transportu kruszywa. Jakie wyróżniamy rodzaje tych pojazdów?

Najmniejsze wywrotki

Wśród najmniejszych wywrotek przeznaczonych do transportu kruszywa znajdują się wywrotki dwuosiowe. Ich dopuszczalna masa całkowita mieści się w przedziale od 3,5 do 18 ton. Największą zaletą takich wywrotek jest możliwość dotarcia w każde miejsce, ze względu na ich niewielkie rozmiary. Sprawdzają się idealnie podczas przewozu kruszywa w ruchu miejskim i osiedlach oraz trudno dostępnych dla większych gabarytowo pojazdów – placach budowy. Niestety waga ich załadunku zazwyczaj nie przekracza dziesięciu ton, więc mogą być stosowane tylko w celu realizacji mniejszych zamówień. Najmniejsze wywrotki są także często wykorzystywane do przewozu niewielkich narzędzi budowlanych.

Wywrotki trzyosiowe

Większymi możliwościami przewozu kruszywa, jeżeli chodzi o wagę załadunku, wykazują się maszyny transportowe trzyosiowe. Ich ładowność może wynieść nawet 16 ton. Są często i powszechnie stosowane na placach budowy. Zestaw wywrotki z przyczepą samowyładowczą to dobre rozwiązanie usprawniające transport kruszywa. Warto jednak wiedzieć, że kieruje się nim ciężko podczas jazdy wstecz oraz na grząskich terenach. Najlepszą sprawność podczas rozładunku kruszywa umożliwiają przyczepy, z których ładunek można wysypywać do tytuł lub na boki bez konieczności odczepiania naczepy. Wywrotki trzyosiowe to rodzaj maszyn do przewozu kruszywa, które wykorzystywane są głównie w Niemczech a ich główną zaletą jest wysypywanie kruszywa nawet w trudno dostępnych miejscach, na przykład pod wiaduktami czy mostami.

Największe wywrotki

Do transportu kruszywa w przedsiębiorstwach prowadzących taką działalność w sposób regularny i cykliczny, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie wywrotek czteroosiowych. Charakteryzują się one odpowiednią zwrotnością i mają duże możliwość załadunkowe – do dwudziestu ton. Doskonale sprawdzają się na trudnych terenach. Pomimo dużych gabarytów ten rodzaj wywrotek daje większą sprawność podczas transportu kruszywa niż nawet ciągniki siodłowe.

Sprawność i bezpieczeństwo podczas transportu kruszywa zależne jest od rodzaju użytej do tego celu maszyny. Firma Wielobranżowa wykorzystuje czteroosiowe wywrotki, dlatego zapewnia przewóz takich materiałów nawet na trudnych terenach, z zachowaniem terminu realizacji powierzonych jej zleceń.

Opracowanie:

Firma Wielobranżowa Maria Turek

Wrocław , Zajączkowska 3 a

Podziel się