Artykuł sponsorowany Rodzaje regałów wysokiego składowania i ich wykorzystywanie

Rodzaje regałów wysokiego składowania i ich wykorzystywanie

Regały wysokiego składowania to niezbędne elementy wyposażenia wszystkich hal magazynowych. Charakteryzują się one specjalną konstrukcją, która umożliwia optymalne wykorzystywanie całej powierzchni magazynu, przy jednoczesnym bezpiecznym przechowywaniu towarów i łatwym dostępie do nich. Jakie wyróżnia się regały magazynowe wysokiego składowania i kiedy się ich używa?

Jakie są rodzaje regałów wysokiego składowania?

Niemalże wszystkie magazyny wyposażone są w regały wysokiego składowania. To właśnie te elementy są najczęściej eksploatowane. Zazwyczaj charakteryzują się one szkieletową (ramową) konstrukcją, aczkolwiek mogą także wykorzystywać regały stałe wspornikowe przejezdne i wjezdne. Te pierwsze nazywa się również zblokowanymi, a do ich obsługi używa się sprzętu mechanicznego. Oferowane przez firmę Optilog-Partner zblokowane regały wysokiego składowania, cechują się wielkogabarytową budową, dzięki czemu możliwe jest wjechanie do ich wnętrza wózkami jezdniowymi podnośnikowymi. Poza tym istnieje możliwość składowania w każdym gnieździe zwielokrotnionej liczby palet. W regałach przejezdnych paletowe jednostki ładunkowe umieszcza się z jednej strony, a z drugiej pobiera. Natomiast regały wjezdne charakteryzują się tym, że paletowe jednostki ładunkowe są umieszczane i pobierane z jednej strony.

Regały wysokiego składowania – kiedy należy ich używać?

Rozwój technologii sprawił, że w dzisiejszych czasach możliwe jest tworzenie regałów wysokiego składowania, które sięgają nawet powyżej 40 metrów. Oczywiście takie regały wysokościowe wymagają wykorzystywania określonego typu urządzeń przeładunkowych służących do obsługi ładunku. Regały, które nie przekraczają 14 metrów, mogą wykorzystywać wózki trójstronne, a większe regały magazynowe muszą mieć zastosowane układnice, które obsługiwane są przez zautomatyzowane systemy.

Montaż regałów wysokiego składowania to korzystne rozwiązanie, jeśli zależy nam na optymalizacji powierzchni zabudowy. Zastosowanie regałów tego typu daje możliwość zwiększenia pojemności magazynu na ograniczonej przestrzeni. Warto również zaznaczyć, że takie rozwiązanie zapewnia bezpośredni dostęp do każdej palety. W istniejących halach magazynowych, granice wysokości regałów będą określone oczywiście wielkością magazynu. W momencie, gdy taki obiekt jeszcze nie został zbudowany, wówczas możliwe jest wykonanie projektu w taki sposób, aby zmieścić w środku odpowiednią ilość regałów wysokiego składowania, która zaspokoi potrzeby.

W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest postawienie na systemy samonośne, które cieszą się popularnością w magazynach przekraczających 15 metrów wysokości. Jednak czym dokładnie są takie budowle? Magazyny samonośne charakteryzują się tym, że umieszczone w nim regały magazynowe tworzą razem część systemu konstrukcyjnego budynku, w tym okładzinę ścian i dach. Takie obiekty magazynowe same utrzymują własny ciężar oraz produktów na nich składowanych i innych elementów konstrukcyjnych.

Opracowanie:

Optilog-Partner Leszek Wierciński

Sochaczew , Narutowicza 6 lok. 8

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas