Artykuł sponsorowany Przegląd regałów magazynowych, czyli kluczowych elementów utrzymania bezpieczeństwa i efektywności pracy

Przegląd regałów magazynowych, czyli kluczowych elementów utrzymania bezpieczeństwa i efektywności pracy

Magazyny stanowią ważne ogniwo w łańcuchu logistycznym. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na terminowość dostaw, efektywność pracy pracowników oraz ogólną wydajność przedsiębiorstwa. Jednym z kluczowych czynników wpływających na te aspekty jest stan techniczny regałów magazynowych. Ich regularny przegląd jest nie tylko obowiązkowy, ale także niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa oraz optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury magazynowej.

Najczęstsze usterki regałów magazynowych

Regały magazynowe są narażone na różnego rodzaju usterki wynikające zarówno z ich konstrukcji, jak i zastosowania. Do najczęściej występujących problemów należą między innymi odkształcenia czy uszkodzenia spowodowane przez wózki widłowe, które mogą prowadzić do obniżenia nośności regału. Innym powszechnym zagrożeniem są korozja czy odbarwienia powierzchni lakieru, które mogą wpływać na trwałość elementów konstrukcyjnych. Ten rodzaj uszkodzeń najczęściej dotyczy stref, w których magazynowane są chemikalia.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Robs Group, warto również zwrócić uwagę na uszkodzenia lub zużycie elementów montażowych, takich jak śruby, nakrętki czy kołki. W przypadku ich braku czy nieprawidłowej eksploatacji może dojść do osłabienia konstrukcji regału, a nawet całkowitego jej zawalenia. Ponadto, błędy w montażu regałów magazynowych oraz nieprawidłowe obciążanie półek mogą prowadzić do uszkodzeń i deformacji elementów nośnych.

Jak często wykonywać przegląd regałów magazynowych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przegląd regałów magazynowych powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. Częstotliwość ta może ulec zwiększeniu w zależności od specyfiki danej instalacji oraz wynikających z niej zagrożeń. Wartością dodaną jest również systematyczne monitorowanie stanu technicznego regałów podczas codziennej pracy przez pracowników magazynu oraz zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.

Przeglądy techniczne powinny być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, takie jak inspektorzy ds. regałów magazynowych czy specjaliści ds. utrzymania ruchu. W trakcie przeglądu eksperci dokonują oceny stanu technicznego regałów, sprawdzają ich geometrię oraz nośność. W razie potrzeby może być konieczne wykonanie dodatkowych sprawdzeń, takich jak badania nieniszczące czy obliczenia statyczne.

Przegląd regałów magazynowych to kluczowy element dbałości o bezpieczeństwo oraz efektywność pracy w magazynach. Regularne kontrole pozwalają wykryć i usunąć ewentualne usterki, zanim doprowadzą do poważnych awarii czy wypadków. Ponadto przegląd regałów magazynowych może przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy poprzez optymalizację ich konstrukcji oraz właściwe wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej.

Opracowanie:

Robs Group Logistic S.A.

Tczew , Bądkowskiego 24B lok. 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas