Artykuł sponsorowany Poznaj zakres codziennych obowiązków mechanika okrętowego

Poznaj zakres codziennych obowiązków mechanika okrętowego

Statki, niezależnie od ich przeznaczenia, to skomplikowane maszyny, które wymagają ciągłej kontroli oraz utrzymania we właściwym stanie. W związku z tym na pokładzie każdej jednostki musi znajdować się osoba odpowiednio wykwalifikowana w tej dziedzinie, czyli mechanik okrętowy. W poniższym artykule wskazujemy, jakie wykształcenie i kwalifikacje są wymagane do pracy na takim stanowisku oraz jakie obowiązki wiążą się z tą profesją.

Odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje

Praca na stanowisku mechanika okrętowego, oferowana m.in. przez firmę SMT Shipping, wymaga odpowiedniego przygotowania. Osoba zainteresowana tą profesją ma do wyboru dwie ścieżki kształcenia. Pierwsza z nich to ukończenie szkoły średniej o profilu technicznym, a następnie kontynuowanie nauki na uczelni wyższej. Alternatywnie przyszły mechanik może zdobyć wymagane kwalifikacje w trakcie kursów i szkoleń organizowanych przez ośrodki morskie. Pracodawcy w branży okrętowej zwracają szczególną uwagę na praktyczne umiejętności oraz doświadczenie kandydatów, dlatego warto poświęcić czas w udział w praktykach zawodowych.

Zakres obowiązków mechanika okrętowego

Mechanik okrętowy odpowiedzialny jest za utrzymanie sprawności technicznej statku. Jego zadania rozpoczynają się już przed wyruszeniem jednostki w rejs, kiedy to dokonuje kontroli poszczególnych podzespołów maszyn. W trakcie podróży przedstawiany specjalista musi na bieżąco monitorować stan techniczny statku i usuwać wszelkie napotkane usterki. Dbałość o bezawaryjne funkcjonowanie jednostki ma kluczowe znaczenie dla terminowego dotarcia do celu oraz bezpieczeństwa załogi. Warto zauważyć, że na każdym statku pracuje kilku mechaników okrętowych, a każdy z nich odpowiada za inną sekcję okrętu.

Praca mechanika nie ma sztywno ustalonych godzin wykonywania obowiązków. Może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od długości trasy, jaką ma pokonać statek. Trzeba też dodać, że niesie ze sobą wiele wyzwań. Niezwykle ważna jest zdolność do samodzielnej pracy oraz umiejętność współdziałania z innymi członkami załogi. Ponadto, mechanik powinien wykazywać umiejętność komunikacji w językach obcych oraz dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, ponieważ życie na pokładzie statku może być wymagające.

Chociaż pobyt na morzu wiąże się z dłuższymi rozłąkami z rodziną i bliskimi, nienormowany czas pracy rekompensowany jest atrakcyjnym wynagrodzeniem. Wysokość zarobków mechanika okrętowego zależy od jego stażu, zakresu obowiązków, pozycji wśród załogi oraz rodzaju statku. Zasadniczo najniższa pensja nie może być niższa niż 1100 dolarów, co oznacza możliwość zarobienia znacznie wyższych kwot niż podczas pracy na lądzie. Dlatego dla wielu osób, zawód mechanika okrętowego jest atrakcyjnym wyborem zawodowym.

Opracowanie:

SMT Shipping Poland Sp. z o.o.

Sopot , Parkowa 46

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas