Artykuł sponsorowany O czym trzeba pamiętać, przewożąc auto na lawecie?

O czym trzeba pamiętać, przewożąc auto na lawecie?

Wynajęcie lawety to duża odpowiedzialność nie tylko za powierzone mienie, ale również za bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Powody, dla których będziemy zmuszeni skorzystać z autolawety mogą dotyczyć różnych sytuacji, z których najpopularniejszym jest awaria naszego samochodu. Innym równie częstym powodem jest przewiezienie zakupionego auta z zagranicy. O czym należy pamiętać, przewożąc auto lawetą?

Jadąc autolawetą musimy pamiętać o szeregu obostrzeniach nakładanych na ten typ pojazdu. Przede wszystkim mając prawo jazdy kategorii B, należy zdawać sobie sprawę, iż ten dokument uprawnia nas do poruszania się autolawetą o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jeśli zmuszeni jesteśmy przewieźć auto cięższe, czyli gdy łączna dopuszczalna masa przekracza wspomniany tonaż, musimy skorzystać z wynajmu lawety z kierowcą, posiadającego wyższe uprawnienia, a mianowicie prawo jazdy kategorii B+E.

Jadąc lawetą obowiązują cię ograniczenia prędkości

Prowadzenie autolawety do 3.5 t nie wymaga dodatkowych umiejętności związanych z posiadaniem dodatkowej kategorii prawa jazdy, jednak wymaga od kierowcy znajomości odrębnych przepisów regulujących bezpieczne poruszanie się lawet na polskich drogach.

Główną różnicą pomiędzy prowadzeniem auta osobowego a auta z lawetą jest ograniczenie prędkości tego typu pojazdu. Na drodze poza terenem zabudowanym autolaweta nie może jechać szybciej niż:

  • 70 km/h – dla dróg jednojezdniowych,
  • 80 km/h – drogi dwujezdniowe, ekspresowe oraz autostrady.

Drugą istotną rzeczą, o której koniecznie trzeba pamiętać to właściwe zabezpieczenie wiezionego pojazdu. Nie jest to prosta sprawa i wymaga sporej wprawy, aby zrobić to nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim poprawnie. Z tego względu w przypadku transportu auta autolawetą, warto wynająć firmę transportową wraz z kierowcą, który zadba o wszelkie niuanse techniczne, taką jak firma Grzegorz Kalinowski Transport.

Jak właściwie zamocować auto na lawecie?

Przewożąc samochód za pomocą lawety, musimy pamiętać, że załadunek auta najbezpieczniej przeprowadzać w asyście jednej lub dwóch osób, aby móc w 100% kontrolować przebieg załadunku i w razie potrzeby natychmiast przytrzymać auto.

Podstawową zasadą podczas najazdu auta na lawetę, jest pilnowanie, aby najechać na nią tą częścią przewożonego auta, gdzie umiejscowiony jest silnik. W autach osobowych zwykle jest to przód samochodu. Tył lawety powinien być obciążony jedynie w około 10%, dzięki czemu cały zestaw laweta i przewożone auto będą stabilne, łatwe w manewrowaniu i prowadzeniu.

Należy pamiętać, aby platformę załadunkową lawety wykorzystać możliwie symetrycznie względem jej osi. Do stabilizacji auta używa się specjalnych pasów mocujących, którymi mocuje się koła do platformy. Minimum trzy z nich muszą zostać zablokowane przy pomocy jednej z dwóch najpopularniejszych metod mocowania:

  • Metodą dwupunktową,
  • Metodą trzypunktową.

Zabezpieczając koła musimy dopasować sposób opasania koła do rodzaju konstrukcji pasów lawetowych, pamiętając każdorazowo o ocenie ich stopnia zużycia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas