Artykuł sponsorowany Na czym polega bioasekuracja w gospodarstwie rolnym i dlaczego jest tak ważna?

Na czym polega bioasekuracja w gospodarstwie rolnym i dlaczego jest tak ważna?

Bioasekuracja to wyjątkowo istotny element, o który muszą dbać gospodarze zajmujący się hodowlą trzody chlewnej, takiej jak świnie, ale także inne zwierzęta. W produkcji żywności pojawiła się potrzeba wyodrębnienia i sprawdzania przestrzegania zasad bioasekuracji, które chronią gospodarstwa, chociażby przed powstawaniem ognisk ASF. Więcej na ten temat i jej zasad przybliżymy w dalszej części artykułu.

Co to jest bioasekuracja?

Bioasekuracja to biologiczna ochrona gospodarstwa. Jest to ogół działań podejmowanych w gospodarstwie w celu ochrony zdrowia i ochronę zdrowia i żywności, a co za tym idzie, zapewnia bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów, wpływa na poprawę dobrostanu zwierząt, a także zwiększoną efektywność i opłacalność produkcji u danego producenta.

Można wyróżnić bioasekurację zewnętrzną, która ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się groźnych patogenów w bliższym i dalszym otoczeniu gospodarstwa. Bioasekuracja wewnętrzna jest wykorzystywana, by wyeliminować możliwie jak największą ilość patogenów przedostających się do gospodarstwa z otoczenia. Bioasekuracja chorego stada to ogólne prace wykonywane, żeby zapobiegać i odpowiednio wcześnie wykrywać pojawienie się chorób zakaźnych w stadzie. W tym przypadku znaczenie ma także sposób pozbywania się martwych zwierząt, czym zajmuje się częściowo Figa Biskupiec przez transport ich do utylizacji. Konieczne jest pilnowanie odpowiednich zasad tego procesu, co zapewnić może jedynie współpraca z wykwalifikowanymi firmami.

Zasady bioasekuracji

Podstawą do dbania o bioasekurację jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie i obszaru gospodarstwa, w którym prowadzona jest hodowla. Ogrodzenie powinno mieć przynajmniej półtora metra na podmurówce lub ze wkopanym w ziemię krawężnikiem.

Bioasekuracja to także monitorowanie i zwalczanie obecności gryzoni i zwierząt domowych, które mogą przenosić patogeny z zewnątrz do chlewni. Dodatkowo wymagane jest też przeprowadzanie okresowo zabiegów dezynsekcji. Co więcej, by spełniać wymogi dotyczące bioasekuracji, należy prowadzić szereg dokumentacji potwierdzających nasze działania. Jednym z elementów niezbędnych do utrzymania bezpieczeństwa jest oczywiście monitorowanie zdrowia stada i natychmiastowe reagowanie, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy. Szczególnie istotne jest to w przypadku wirusa ASF, ponieważ prowadzi on do ogromnych strat w hodowli. Ważne jest także odpowiednie postępowanie w zgodzie z procedurami w momencie, gdy jakakolwiek sztuka bydła pada. Należy wtedy wykluczyć obecność chorób zakaźnych i zadbać o prawidłowy transport zwierząt do utylizacji.

Kolejna sprawa, która łączy się z odgrodzeniem gospodarstwa od otoczenia to ograniczenie możliwości wchodzenia osób postronnych na teren. W przypadku wejścia kogoś z zewnątrz zalecane jest, by wizyta była ustalona z uprzedzeniem, a następnie by pilnować pozostawienia samochodu w odpowiednim obszarze fermy, pozostawić odzież w przebieralni, która powinna znajdować się w wydzielonej strefie brudnej i po prysznicu przebrać się w odzież dedykowaną do odwiedzania terenu wewnątrz.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter