Artykuł sponsorowany Kto odpowiada za towar podczas jego transportu drogowego?

Kto odpowiada za towar podczas jego transportu drogowego?

Przewóz towaru wiąże się z pewnym ryzykiem jego uszkodzenia. W przypadku transportu drogowego wynika ono głównie z wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń łączących się ze specyfiką ruchu drogowego i popełnianymi przez jego uczestników błędami. Znaczenie mają też warunki zewnętrzne, właściwe przygotowanie ładunku i jego prawidłowe zabezpieczenie. Dla stron umowy o przewóz kluczowe znaczenie ma to, komu można przypisać winę za zaistniałą sytuację.

Przewóz towarów a odpowiedzialność za uszkodzenia

Zlecenie transportu ładunków oznacza kilka etapów związanych z przewozem przesyłki. Pierwszym z nich jest jej prawidłowe przygotowanie – w grę wchodzi tu zastosowanie opakowań o odpowiedniej trwałości, rozmieszczenie towaru na paletach i jego unieruchomienie, a w razie potrzeby także osłonienie przed wpływem warunków zewnętrznych. Następnym jest prawidłowe ulokowanie palet na pojeździe i zadbanie o ich unieruchomienie zgodnie z obowiązującymi zasadami – może to być np. użycie mat zwiększających przyczepność, odciągów lub specjalnych wypełnień. Najistotniejszym stadium całej operacji transportowej jest sama jazda z punktu wysłania do miejsca przeznaczenia. Ostatnim etapem jest rozładunek. Odpowiedzialność za transport drogowy towarów zgodnie z prawem przewozowym ponosi przewoźnik. Przygotowanie towaru, załadunek i rozładunek pozostają jednak w gestii nadawcy i odbiorcy, choć nie zwalnia to całkowicie przewoźnika z ponoszenia konsekwencji działań obu tych podmiotów.

Czy przewoźnik zawsze odpowiada za uszkodzenia podczas transportu?

Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenia towarów podczas transportu może zostać wyłączona, jeżeli wystąpią szczególne okoliczności. Należą do nich nieprawidłowe opakowanie ładunku, gdy towary, z uwagi na swoje właściwości są narażone na zaginięcie lub uszkodzenie, jak również niewłaściwe manipulowanie, ładowanie, rozmieszczenie lub wyładowanie towaru przez nadawcę, lub przez odbiorcę albo przez osoby działające na rachunek nadawcy, albo odbiorcy. Wyłączeniem z odpowiedzialności będzie także m.in. przewóz żywych zwierząt. Warto jednak pamiętać, że przewoźnik z uwagi na posiadaną przez siebie wiedzę fachową powinien przy zabezpieczaniu ładunku uwzględnić jego specyfikę. Dla uniknięcia problemów kluczowe znaczenie ma więc dobra współpraca przewoźnika ze zleceniodawcą. Firmę, która zawsze dokłada wszelkich starań, by pomóc we właściwym zabezpieczeniu przesyłki, jest INTRADE. Wykonuje ona usługi transportu drogowego w państwach Unii i poza nią, zajmuje się ubezpieczeniami ładunku oraz obsługą celną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas