Materiał Partnera Jakie wady i zalety posiada transport samochodowy?

Jakie wady i zalety posiada transport samochodowy?

Decydując się na przewóz towarów na terenie naszego kraju, w większości przypadków decydujemy się na usługi transportowe świadczone w ruchu kołowym. Wydaje się, że jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie, a jeśli nie – to zdecydowanie najtańsze. Jak jednak jest w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się, jakie wady i zalety ma wybór transportu samochodowego.

Zalety transportu samochodowego

Główną zaletą transportu samochodowego jest jego dostępność. Niezliczona ilość autostrad, ulic czy ścieżek sprawia, że pod względem planowania trasy transport ten jest o wiele dogodniejszy niż kolejowy, morski czy lotniczy. Transport ciężarowy może zostać także wykonany bezpośrednio, bez dodatkowych przeładunków. Prawdą jest, że w tym przypadku mamy do czynienia z niską ceną usługi, w porównaniu z innymi wariantami. O wiele łatwiej także dograć terminy, niż w przypadku udostępnienia ruchu kolejowego czy lotniczego.

Dzięki popularności tej formy transportu, na rynku znajdziemy wiele firm, świadczących tego typu usługi. Oznacza to, że możemy wybierać spośród licznych ofert podwykonawców, którzy są w stanie także elastycznie podejść do naszych wymagań. Niejednokrotnie firma transportowa oferuje kompleksowe usługi transportowe w ruchu kołowym – nie tylko transport TIRem – oraz konkuruje z innymi przedsiębiorstwami cenami, dzięki czemu możemy jednej firmie powierzyć transport różnych materiałów w o wiele niższej cenie, niż gdybyśmy wynajmowali np. osobne wagony towarowe i ciągnące je lokomotywy.Wady transportu samochodowego

Jak każda usługa, transport drogowy nie jest także pozbawiony wad. Jedną z najważniejszych, jest niższe bezpieczeństwo przewożonego przez nas towaru. Do wypadków na drodze dochodzi codziennie, łatwo także o opóźnienia wynikające choćby z zakorkowanego miasta – pociągi czy samoloty nie mają z tym problemów. Wśród innych wad wskazać należy przede wszystkim niską efektywność w przypadku przewożenia ładunków o większej masie czy liczebności, lub na dalszą odległość – podczas gdy pociąg, statek lub samolot byłby w stanie zabrać zdecydowanie więcej towaru. Tymczasem w transporcie samochodowym jesteśmy w takiej sytuacji zmuszeni wysłać w trasę więcej pojazdów, co podnosi koszty całego przedsięwzięcia. Ponadto transport na dalsze odległości wiąże się z dłuższą podróżą niż w ruchu lotniczym. Decydując się na samochody, wpływamy ponadto na zwiększenie poziomu zanieczyszczenia środowiska.

Jaką firmę transportową wybrać?

Decydując się na transport samochodowy, warto sprawdzić, jakie przedsiębiorstwa w okolicy oferują taką usługę. Z pewnością będzie ich wiele, należy więc zwrócić uwagę na wachlarz usług, oferowanych przez poszczególnych spedytorów. Jeśli mieszkamy w województwie mazowieckim, warto zwrócić uwagę na firmę DPN Trans. W swojej ofercie posiada ona nie tylko krajowe, ale i międzynarodowe przewozy ładunków do 25 ton. Zajmuje się także przewozem kontenerów na terenie całej Polski. Wybierając to przedsiębiorstwo, powierzamy nasz towar ludziom z wieloletnim doświadczeniem w branży, którzy przetransportują go zgodnie z życzeniem klienta.

 

Opracowanie:

DPN Trans Patryk Najsznerski

Dąbrowa 90 lok. 4

  • tel. 517 015 329

Podziel się