Materiał Partnera Jakie są zalety outsourcingu usług logistycznych?

Jakie są zalety outsourcingu usług logistycznych?

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne musi przetransportować wytworzony przez siebie towar do sklepów lub siedziby kontrahenta. Niestety stworzenie i utrzymanie wewnętrznego działu logistycznego nie zawsze jest możliwe. Wielu biznesmenów podejmuje więc stałą współpracę z wybraną firmą transportową i czerpie z tego wymierne korzyści. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Outsourcing usług logistycznych w Polsce

Zdecydowana większość polskich zleceniodawców korzysta z transportu drogowego. Jest to najszybszy i najtańszy zarazem sposób ma dostarczenie konkretnego ładunku w miejsce docelowe. Na rynku funkcjonuje więc wiele firm transportowych, z czego część posiada określoną specjalizację. Niektórzy przewoźnicy zajmują się np. transportem towarów drobnicowych, niebezpiecznych czy chłodniczym, inni zaś trudnią się przewozem mebli lub ładunków ponadgabarytowych. Outsourcing usług logistycznych jest w naszym kraju bardzo dobrze rozwinięty. Jak informuje przedstawiciel firmy Tym Trans - która realizuje przewozy na terenie Polski i Europy – obejmuje on usługi spedycji, transportu i magazynowania. Wśród usług spedycyjnych wyróżnia się:

  • udzielanie porad, wybór pojazdu, planowanie trasy przewozu,
  • znakowanie towaru,
  • przygotowywanie dokumentów handlowych,
  • monitorowanie ruchu przesyłek,
  • odprawy celne.

Wybrane firmy transportowe oferują też krótko- lub długoterminowe magazynowanie ładunków, co jest dużym ułatwieniem dla zleceniodawców, którzy nie dysponują własną lub zbyt dużą powierzchnią magazynową. Firmy transportowe, za odpowiednią opłatą, biorą na siebie cały ciężar związany z przyjmowaniem, wydawaniem i inwentaryzacją towarów oraz przygotowywaniem ich do wysyłki. Często też zajmują się utylizacją odpadów, obsługą zwrotów oraz fakturowaniem.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing usług logistycznych?

Współpraca z wysoko rozwiniętą firmą transportową niesie za sobą wiele korzyści, mimo że realizacja usług logistycznych w ramach outsourcingu jest dość skomplikowana. Największą zaletą dla zleceniodawcy jest ograniczenie i kontrola kosztów operacyjnych. Przedsiębiorca może bardziej skupić się na podstawowym aspekcie prowadzenia swojej działalności (np. na produkcji mebli), zyskując jednocześnie profesjonalną obsługę transportową. Firma zyskuje więc dostęp do zasobów, którymi sama nie dysponuje.

Może też z nich łatwo zrezygnować, jeśli dojdzie do restrukturyzacji przedsiębiorstwa lub zmiany profilu działalności. Oferta firm transportowych jest bardzo elastyczna, co pozwala na dostosowanie jej do potrzeb danego zleceniodawcy. Z kolei ryzyko inwestycyjne jest stosunkowo niewielkie, dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z przewoźnikiem. Mówiąc prościej – outsourcing usług logistycznych to duża wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba by było przeznaczyć na organizację i utrzymanie wewnętrznego działu transportu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas