Artykuł sponsorowany Jak przygotować gabarytową przesyłkę do transportu?

Jak przygotować gabarytową przesyłkę do transportu?

Rozmiar przesyłek przewożonych za pośrednictwem firm kurierskich jest zazwyczaj mały lub średni. Bywa jednak, że musimy wysłać coś, co wykracza daleko poza standardowe wymiary ustalone przez kuriera lub jest to wręcz przesyłka paletowa. Duże paczki wymagają specjalnego traktowania oraz wpływają na logistykę transportu, dlatego koszt takiej przesyłki jest dość wysoki. Jeśli jednak musimy ją nadać – w jaki sposób powinniśmy ją przygotować?

Co należy rozumieć przez przesyłkę gabarytową?

Każda firma kurierska podaje standardowe wymiary paczek, które można wysłać za jej pośrednictwem, a cena jest związana z wagą przesyłek. Paczki, które przekraczają wyznaczone wielkości, nazywa się ogólnie przesyłkami gabarytowymi. W ich wypadku waga nie odgrywa aż tak wielkiej roli, ponieważ nawet bardzo lekka przesyłka o ogromnych rozmiarach będzie stanowiła wyzwanie dla przewoźnika w zakresie sortowania czy przestrzeni w furgonetce. Dla przesyłek tego rodzaju, nierzadko umieszczonych na drewnianych paletach, oblicza się specjalną wagę gabarytową i jeśli jest ona większa niż rzeczywisty ciężar przesyłki – to właśnie ją bierze się pod uwagę przy wycenie usługi. Wagę gabarytową oblicza się przez pomnożenie długości, szerokości i wysokości paczki oraz podzielenie wyniku przez współczynnik ustalony przez danego przewoźnika.

W jaki sposób przygotować paczkę gabarytową?

Bezpieczną metodą przewożenia gabarytów jest położenie ich na trwałej europalecie. Podstawa typowej przesyłki paletowej wynosi 120 x 80 cm. Paleta musi jednak być w dobrym stanie technicznym, dlatego warto się w nią zaopatrzyć u specjalistów, jak na przykład u dystrybutora palet Bajena ze Szczecina. Aby transport wielkogabarytowej paczki był bezpieczny, należy zbudować do niej solidny stelaż, który uniemożliwi przesuwanie się towaru na palecie. W przypadku mniejszych – ale wciąż większych niż standardowe – przesyłek, trzeba skorzystać z kartonu w kształcie prostopadłościanu, który powinien być zabezpieczony wypełniaczami i oklejony taśmą. Zaleca się używanie naklejek ostrzegawczych, jeśli przewożony towar może łatwo ulec uszkodzeniu. Za właściwe zabezpieczenie przesyłki zawsze odpowiada jej nadawca. Niestety koszt przesyłki gabarytowej jest często tak wysoki, że bardziej opłaca się kupić nowy towar na miejscu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas