Materiał Partnera Jak chronić płody rolne w trakcie przewozu drogowego?

Jak chronić płody rolne w trakcie przewozu drogowego?

Drogowy transport ciężarowy jest w naszym kraju najbardziej rozwiniętą formą przewozu towarów. Jest wygody i szybki, dlatego doskonale sprawdza się podczas transportowania płodów rolnych. Ich przewóz jednak wymaga odpowiednich warunków i właściwego zabezpieczenia. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie chronić płody rolne w trakcie przewozu drogowego.

Specyfika transportu płodów rolnych

Specjalistyczny transport płodów rolnych musi być prowadzony według odpowiednich procedur, dostosowanych do rodzaju zbiorów. Podczas transportu ziemiopłodów liczy się nie tylko szybkość, ale także zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności, temperatury i dostępności powietrza. Warunki przewozu zbiorów przeznaczonych do spożycia lub przetworzenia, z oczywistych względów, spełniać muszą wymagania określone w przepisach sanitarnych. Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej firmy świadczącej usługi transportowe TomTrans z Wielichowa koło Słupska, standard transportu ma duży wpływ na utrzymanie jakości przewożonych płodów rolnych. Dlatego w celu zapewnienia wysokiej jakość usług transportowych, konieczne jest przestrzeganie wszelkich procedur i przepisów.

Jak bezpiecznie transportować warzywa i owoce?

Przy transporcie płodów rolnych należy stworzyć odpowiednie warunki, które nie będą wpływały na ich właściwości fizyczne i biochemiczne. Priorytetem jest zachowanie niskiej temperatury bliskiej zeru i ochrona zbiorów przed dużymi wahaniami temperatury. Utrzymywany też musi być odpowiedni poziom wilgotności w zależności od rodzaju produktu. Zbyt niska wilgotność negatywnie wpływa na jakość warzyw i owoców, zbyt duża z kolei może powodować przedwczesne kiełkowanie i tworzenie się pleśni. Przewożone warzywa i owoce muszą być właściwie zabezpieczone na czas transportu i chronione przed promieniowaniem słonecznym, które przyspiesza niepożądany proces dojrzewania i kiełkowania roślin. Do transportu warzyw i owoców, a także ziemniaków używa się lekkich naczep samowyładowczych, „firanek” oraz chłodni. Dobrze sprawdzają się także wywrotki i systemy walking floor.

Transport zbóż

Transport zbóż wymaga wysokich standardów sanitarnych. Dlatego przy transporcie jęczmienia, owsa, pszenicy, żyta czy kukurydzy przestrzegać należy wszelkich procedur i regulacji. Ładunek zbóż musi być skutecznie chroniony przed wilgocią, zabrudzeniem, jak również przed szkodnikami. Dobre firmy transportowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonej żywności stosują dobre praktyki transportowe oraz  procedury HACCP. Używają do przewozu sypkich produktów spożywczych specjalnie oznakowanych komór transportowych, a powierzchnie transportowe regularnie poddają dezynfekcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas