Artykuł sponsorowany Czym jest mostek przeładunkowy?

Czym jest mostek przeładunkowy?

Mostek przeładunkowy to często mobilna konstrukcja, która ułatwia połączenie rampy magazynu z naczepą samochodu ciężarowego. W ten sposób możliwe jest również stworzenie odpowiedniego połączenie z wolnostojącym kontenerem. Dzięki swojej niskiej masie mogą być łatwo przemieszczane w obrębie jednej powierzchni magazynowej. W ten sposób można używać jednego mostka w kilku sektorach danego magazynu.

Jakie rodzaje mostków przeładunkowych są dostępne na rynku?

Ze względu na swoją uniwersalność istnieje duża różnorodność mostków przeładunkowych dostosowanych do wymagań, które stawia przeładunek magazynów w danym obiekcie. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą mostki jezdne, które zapewniają ogromną mobilność i po wykonaniu prac przeładunkowe w jednym doku, mogą być przetransportowane do następnego przy pomocy specjalnej szyny. Wykonane są ze stali, co zapewnia im wysoką wytrzymałość na obciążenia i nacisk.

Równie często stosowane są mostki stacjonarne. Są one bezpośrednio przymocowywane do danej rampy przeładunkowej, umożliwiając jej stałe przedłużenie. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku, gdy długość pierwotnej rampy okazała się niewystarczająca przy tworzeniu połączenia z różnymi rodzajami pojazdów.

Mostki przeładunkowe można również podzielić ze względu na wykorzystywane do ich produkcji materiały. Wyróżnia się zatem: mostki stalowe i aluminiowe. Zaletą mostków stalowych jest ich ogromna wytrzymałość, jednakże wiąże się ona również ze znacznie większą masą, dlatego do ich przesuwania używa się specjalnych szyn. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, gdy będą one często stosowane.

Mostki przeładunkowe wykonane z aluminium są znacznie lżejsze od swoich stalowych odpowiedników, jednak wiąże się to również z ich niższymi parametrami wytrzymałościowymi oraz maksymalnym obciążeniem. Dlatego chętniej stosowane są jako pomoc doraźna.

Dystrybucją mostków przeładunkowych zajmują się firmy, takie jak Elko z Kalisza.

Co jest najważniejsze przy wyborze odpowiedniego mostka przeładunkowego?

Najważniejsze przy wyborze odpowiedniego mostka przeładunkowego są parametry danej hali magazynowej. To na ich podstawie można wybrać optymalne rozwiązanie konstrukcyjne, które zwiększy efektywność przeładunków.

Każdy typ hali magazynowej nadaje się do montażu mostków przeładunkowy. W przypadku stałych trudności w stworzeniu stałego połączenia między rampą a pojazdami najlepszym rozwiązaniem są mostki stacjonarne. Natomiast jeśli trudności pojawiają się okazjonalnie, lepszym rozwiązaniem jest zakup mostka jezdnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas