Artykuł sponsorowany Charakterystyczne cechy europalet i ich różnorodne zastosowania

Charakterystyczne cechy europalet i ich różnorodne zastosowania

Powszechnie stosowane w transporcie, magazynach i sklepach europalety muszą spełniać szereg określonych cech, by podlegać pod standardy unijne, które zapewniają o wysokiej jakości wykonania i bezpieczeństwie użytkowania ich. W związku z tym są one wykorzystywane w wielu firmach, jednak jeśli dojdzie do niektórych uszkodzeń, nie można dalej wykorzystywać ich jako podstawy do składowania ciężkich towarów. Okazuje się jednak, że znalezienie alternatywnych sposobów na wykorzystanie drewnianych palet, nie jest takie trudne.

Czym charakteryzują się europalety?

Standardowe europalety to czterowejściowe płaskie konstrukcje wykonane z drewna o potwierdzonej jakości i pochodzeniu. Powinny spełniać normę UIC 435, która określa zasady produkcji, których powinni trzymać się producenci. Muszą one posiadać oznakowanie znakiem towarowym EUR lub EPAL. Oba z nich oznaczają, że proces produkcji oraz sam produkt spełnia określone przez UIC lub Stowarzyszenie EPAL wymagania co do jakości surowców i procesów technologicznych.

Standardowa europaleta ma sprecyzowany wymiar, który wynosi 800x1200x144mm. Ponadto jej nośność zwykle oznaczana jest w granicach od 1 do 1.5 tony, jednak w przypadku palet wykorzystywanych statycznie może to być nawet 4 razy więcej, co oznacza, że można składować na niej towar ważący około 4 ton. Na bokach konstrukcji w zależności od podmiotu wydającego licencję, widoczne powinny być oznaczenia certyfikatów EUR/UIS lub EPAL, a także alfanumeryczne. Poddanie obróbce termicznej oznaczone jest symbolem ISPM15. Z kwestii technicznych wszystkie narożniki powinny być ścięte równo, co jest łatwo zauważalne przy konstrukcji z drewna, a dodatkowo w przypadku nowych palet od producenta najlepiej byłoby, gdyby ich wilgotność nie przekraczała 22%.

Europalety występują w wymiarach:

  • 800 x 1200 x 144 mm,
  • 1200 x 1000 x 144 mm,
  • 1000 x 1200 x 144 mm,
  • 800 x 600 x 144 mm.

Mogą różnić się także gatunkiem, w zależności od ich stanu technicznego i wizualnego.

Wykorzystanie palet

Oczywistym sposobem na wykorzystanie funkcjonalności palet jest używanie ich do transportowania i magazynowania artykułów. Jest to ogromne ułatwienie w tym zakresie i warto korzystać z niego w każdym miejscu, gdzie może to usprawnić działania i pomóc w organizacji. Producent palet Drewmet ma w swojej ofercie palety, które przeszły proces fitosanitarny, dzięki czemu można na nich transportować produkty między poszczególnymi państwami.

Poza głównym przeznaczeniem europalet wiele osób znajduje dla nich także zastosowania poza wspomnianymi branżami, a coraz częściej całe lub ich części wykorzystywane są do tworzenia ciekawych aranżacji do domu, ogrodu, czy też na taras. Z użyciem wyobraźni lub inspiracji z internetu i kilku narzędzi można łatwo stworzyć meble ogrodowe z europalet, a nawet podstawę pod materac, czy też stolik kawowy. Dzięki łatwo dostępnym lakierom, farbom i bejcom do drewna, można szybkim i prostym sposobem uzyskać materiał do tworzenia różnych projektów, w różnych kolorach i wzorach.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas