Artykuł sponsorowany Z jakich rękawic korzystają zawodowi bokserzy?

Z jakich rękawic korzystają zawodowi bokserzy?

Rękawice bokserskie to obowiązkowe wyposażenie każdego boksera, zarówno trenującego amatorsko, początkującego zawodnika, jak i zawodowca. Obecnie są one wykorzystywane również przez pasjonatów innych sztuk walki: muay thai, kickboxingu czy też ćwiczących różne systemy samoobrony. Możemy je podzielić na kilka rodzajów: rękawice do walk, do sparingów, lub do treningów na przyrządach. A czy istnieje też podział na rękawice dla amatorów i zawodowców?

Czym różnią się między sobą rękawice bokserskie?

Rękawice bokserskie różnią się między sobą konstrukcją, zastosowanymi do produkcji materiałami, sposobem mocowania na ręku oraz wagą. Często na pierwszych treningach, czy to boksu, czy innych sportów walki, na pytanie – jakie rękawice kupić, usłyszymy szybką odpowiedź od trenera: „kup dziesiątki albo dwunastki”. Odnosi się ona do wagi rękawic, podawanej przez producentów w uncjach (OZ), która jest podstawowym kryterium doboru rękawic.

Jak wyjaśnia przedstawiciel ze sklepu bokserskiego LeoneW sprzedaży dostępne są rękawice o wadze od 6 do nawet 20 uncji.  Jedna uncja to w przybliżeniu 28,4 grama, najczęściej na treningach używa się rękawic 10 lub 12 OZ. Oczywiście waga powinna być dostosowana do wagi pięściarza. Ważnym kryterium przy wyborze odpowiednich rękawic jest również ich zastosowanie. Odpowiedni dobór ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa pięściarzy. Nie rozróżnia się co prawda rękawic przeznaczonych dla amatorów i rękawic dla zawodowców, aczkolwiek w profesjonalnym sporcie ich parametry są szczegółowo określane podczas turniejów, a niestosowanie się do zalecanych kryteriów może grozić dyskwalifikacją.

Rękawice bokserskie dla zawodowców

Zaawansowani zawodnicy wybierają l przede wszystkim lepsze jakościowo rękawice bokserskie ze skóry naturalnej. Trenują intensywnie, więc potrzebują sprawdzonego wyposażenia, które przetrwa ciężkie i długotrwałe sesje treningowe. Ponadto profesjonaliści inwestują przeważnie w kilka par rękawic, stosując je zgodnie z ich przeznaczeniem.

  • ciężkie rękawice bokserskie, o wadze od powyżej 14 uncji, najczęściej używane są do sparingów. Duże wypełnienie zapewnia doskonałą ochronę dla dłoni przed mikrourazami oraz otarciami skóry i dobrze amortyzuje uderzenia. Kilka warstw skompresowanej, gęstej pianki w wyściółce pozwala uniknąć rozcięć skóry podczas wymierzanych na twarz przeciwnika ciosów, co wiąże się z lepszym zabezpieczeniem dla obu sparujących zawodników;
  • podczas treningu szybkości i techniki, używa się lżejszych rękawic o wadze w granicach 10 - 12 uncji. Nie jest tu potrzebna tak duża amortyzacja i ochrona dla dłoni, a niższa waga pozwala wytrzymać dłuższe sesje i nie nadweręża barków, na których spoczywa w dużym stopniu ciężar uniesionej gardy i wyprowadzania licznych uderzeń;
  • rękawice przyrządowe, czyli tzw. „piąstkówki”, wykorzystywane są podczas ćwiczenia uderzeń na tarczach, gruszkach i workach bokserskich. Warto, by tego typu rękawice miały wystarczająco długi rzep, pozwalający podwójnie owinąć nadgarstek, który jest szczególnie narażony na kontuzje podczas treningów z oprzyrządowaniem. Mają nieco inną budowę, często kciuk pozostaje „otwarty”, a także odkryte mogą być pozostałe palce, podobnie, jak w rękawicach do mma. Taka konstrukcja umożliwia chwytanie, co jest przydatne przy przeplatanych sesjach treningowych, np. przy treningu na worku łączonym z ćwiczeniami ze skakanką i nie wymaga każdorazowego  zdejmowania rękawic. Odsłonięcie palców ma jednak ten mankament, że górna część palców pozostaje bez ochrony podczas uderzeń w worek czy tarczę. Tego typu rękawice są lżejsze od tradycyjnych rękawic bokserskich i zapewniają lepszą przewiewność i redukują zapocenie podczas treningów.

Jeżeli chodzi o zawodowe walki bokserskie, wyposażenie musi być identyczne u obu zawodników. Stosuje się w tym wypadku sznurowane, lżejsze skórzane rękawice bokserskie z obowiązkowo przyszytym kciukiem przyszytym kciukiem, najczęściej o wadze 10 uncji. Dla mężczyzn startujących w lżejszych kategoriach wagowych oraz wszystkich kobiet przewiduje się rękawice o wadze 8 uncji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas