Artykuł sponsorowany Rodzaje trofeów myśliwskich – a tradycje łowieckie

Rodzaje trofeów myśliwskich – a tradycje łowieckie

Tradycje myśliwskie sięgają niemalże starożytności. Od wieków myślistwo kojarzone jest z różnego rodzaju tradycjami łowieckimi, z których jedną jest kolekcjonowanie trofeów myśliwskich. Trofeami myśliwskimi mogą być różne niejadalne części zdobyczy łowieckich, którym dawniej przypisywano rolę mistyczną. Chroniły przed nieszczęściem, miały zapewniać zdrowie i dobrobyt. Jakie znaczenie pełnią dziś trofea myśliwskie? W jaki sposób można je prezentować?

Różne trofea w zależności od gatunku zwierzyny

Trofeum myśliwskie może pochodzić od różnych zwierząt. Nie zawsze jest to poroże, czyli rogi jelenia. W zależności od gatunku ssaków będzie to urożenie, łopaty, badyle, wieniec, czy też ślimy. Trofeum może też być medalion, czyli rodzaj zwierzęcego popiersia, czy też futro lub skóra. W przypadku ptactwa trofeum tworzyć może np. cały wypchany ptak, medalion, gastrolity, bądź pióra z kupra kaczora, czy kolorowe pióra ze skrzydeł będące idealne do zrobienia przypinki np. do kapelusza.

Czego nie wolno robić z trofeami?

Trofea powinny być darzone szczególnym poszanowaniem. Są one nie tylko odzwierciedleniem jakości zwierzyny, ale także formą pamiątki z polowania. Istnieje swego rodzaju kodeks łowczego, który określa sposób postępowania z trofeami, choć wiadomo, kodeks czy też przepisy łowieckie nie są w stanie wpłynąć na osobisty stosunek myśliwego do jego trofeów. Nie należy nikogo oceniać, porównywać w jego sposobie traktowania trofeów, choć biorąc pod uwagę etykę łowiecką, zabrania się np. trzymać trofea takie jak medale byków w piwnicy, garażu. Choć nie wszystko jest uregulowane prawem i przepisami, istnieje zwyczaj, że każde trofeum samca zwierzyny grubej winno być wyeksponowane. W celu właściwej prezentacji trofeów pomocne są drewniane podkładki pod trofea dostępne w różnych wzorach i rozmiarach, które ma w swej ofercie między innymi sklep internetowy Firmy Koczy z galanterią myśliwską. W dobrze zaopatrzonym sklepie z artykułami myśliwskimi można znaleźć nie tylko deski pod poroża czy medaliony, ale również klamry montażowe i wybielacze do czaszek, a także maskownice i wypełniacze do oręży dzika.

O czym jeszcze mówi tradycja myśliwska na temat trofeów?

Myśliwy ma niepisany obowiązek oddać cześć każdej upolowanej zwierzynie, właśnie poprzez tworzenie trofeów i godne ich prezentowanie, jeśli nie we własnym domu, to w np. w szkolnym gabinecie przyrodniczym czy też siedzibie koła łowieckiego. Ważne, aby każde trofeum opatrzyć opisem, prostą inskrypcją, dzięki której będzie można dowiedzieć się o dacie polowania i łowisku.

Dość kontrowersyjne jest handlowanie trofeami. Prawdziwy myśliwy z szacunku dla zwierzyny nigdy nie dopuściłby się wzbogacania na handlowaniu trofeami. Zupełnie inną kwestią jest ofiarowanie komuś trofeum z okazji uroczystości rodzinnych. Obdarowanie kogoś własnym trofeum jest wyrazem szczerych intencji, głębokich uczuć, jakimi myśliwy darzy osobę obdarowaną, gdyż dla każdego myśliwego jego trofea są najcenniejszym darem, jaki można komuś ofiarować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas