Artykuł sponsorowany Rodzaje szczytówek do wędek

Rodzaje szczytówek do wędek

Szczytówką nazywamy końcową część wędziska, zakończoną przelotką szczytową, czyli tulipanem. W zależności od przyjętej metody łowienia pełni ona rozmaite funkcje, jednak najważniejszą jest sygnalizacja brań. Przy wędkowaniu metodą spinningową szczytówka służy do nadawania przynęcie odpowiedniej akcji. Bardziej miękka i elastyczna od pozostałej części wędziska, pełni także rolę amortyzatora, utrudniając rybie zerwanie żyłki.

Znaczenie szczytówki w zestawie wędkarskim znane jest od stuleci. W dawnych wędkach domowej roboty wędziska wykonywano z leszczyny, zaś szczytówki z bardziej giętkich gałązek jałowca. Jałowcową gałązkę możemy więc zaliczyć do najstarszych wskaźników brań w wędkarstwie gruntowym – opowiada nasz rozmówca z centrum wędkarskiego ORKA firmy Fishkon. Obecnie wędkarze nie muszą samodzielnie przygotowywać całego zestawu. W sklepach wędkarskich dostępne są najrozmaitsze modele wędek, ich części i akcesoriów do łowienia, a nowoczesne szczytówki nie są już wykonywane z drewna. W podstawowej klasyfikacji szczytówek wyróżnia się elementy zwykłe, wklejane i wymienne.

Zwykłe szczytówki

Zwykła szczytówka to taka, która jest nierozłącznym elementem wędki, wykonanym z tego samego materiału co całe wędzisko. Zwykła szczytówka nie jest wklejana w wędkę – tworzące ją włókna przechodzą w dalszą część blanku. W zależności od przekroju zwykłe szczytówki dzieli się na pełne (przekrój koła) lub puste (przekrój pierścienia). Szczytówki pełne produkowane są z włókien szklanych. Zdecydowanie mocniejsze włókna węglowe umożliwiają produkcję szczytówek o przekroju pierścienia o bardzo małych średnicach.

Szczytówki wklejane

Wklejanki, czyli szczytówki wklejane w blank, wykonywane są z innych materiałów niż wędzisko. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć czułość szczytówki bez osłabienia konstrukcji blanku. W wędkach tego typu mamy do czynienia z bardzo mocnym, sztywnym blankiem, natomiast szczytówka z włókna węglowego lub szklanego – zwykle pełna – doskonale sprawdza się w funkcji sygnalizatora. Wędki ze szczytówkami wklejanymi najczęściej używane są do połowu okoni i sandaczy, a więc gatunków, które pobierają pokarm wyjątkowo delikatnie.

Szczytówki wymienne

Szczytówka wymienna to oddzielna część zestawu, nakładana na koniec wędziska. Wymienne elementy stosowane są do połowu metodą gruntową „drgającą szczytówkę”, a wybór właściwego rozwiązania każdorazowo musi uwzględniać warunki panujące na łowisku – w przypadku wód stojących siłę wiatru i wysokość fal, a na rzece prędkość przepływu wody. Podobnie jak wymienione wcześniej, również szczytówki wymienne wykonuje się z włókien szklanych i węglowych, przy czym znów większym uznaniem cieszą się włókna węglowe. Wykonywane z nich szczytówki są na tyle sztywne, że nie uginają się pod wpływem wiatru, w związku z czym nie powodują fałszywych alarmów. Szczytówki wymienne do połowu gruntowego dostępne są w wielu odmianach, z czego najpopularniejsze są elementy typu feeder (ciężkie, do długich wędzisk, na wody o lekkim i średnim uciągu) i winklepicker (lżejsze, na wody stojące i z lekkim uciągiem).

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas