Artykuł sponsorowany Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Kołowrotki pełnią bardzo ważną funkcję podczas wędkowania. Jest to jeden z najważniejszych elementów składowych wędki. Producenci oferują duży wybór kołowrotków, więc ich wybór to nie lada wyzwanie, szczególnie dla początkujących wędkarzy. Wszystko również zależy od metody połowu. Jakie wyróżniamy rodzaje kołowrotków i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czym jest kołowrotek wędkarski i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kołowrotek wędkarski to jedna z części składowych większości zestawów wędkarskich. Pełni on rolę magazynu żyłki wędkarskiej, a dzięki umieszczonemu w środku hamulcowi, zabezpiecza żyłkę przed zerwaniem przez walczącą rybę. Duży zapas nawiniętej żyłki umożliwia zarzucanie przynęty na duże odległości. Kołowrotek wędkarski składa się z korpusu, rotora z kabłąkiem, korbki, stópki, szpuli, przełącznika biegu wstecznego, żyłki oraz hamulca.

Kołowrotki wykonywane są najczęściej z grafitu, aluminium lub duraluminium. Przed zakupem kołowrotka powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego jest wykonany, ale także na jego wagę, pojemność szpuli, przełożenie czy ilość łożysk.

Jakie wyróżniamy rodzaje kołowrotków wędkarskich?

Wyróżniamy kołowrotki ze stałą i ruchomą szpulą. Ten pierwszy stosowany jest głównie w metodzie wędkarskiej muchowej. Natomiast kołowrotek z ruchomą szpulą wykorzystywany jest do większości metod, m.in. spinningowej, morskiej, karpiowej czy gruntowej, stąd jest o wiele bardziej popularny. Dodatkowo, kołowrotki wędkarskie możemy wybrać z hamulcem przednim, który bezpośrednio hamuje szpulę i jest bardziej precyzyjny oraz z hamulcem tylnym, który jest łatwiejszy w obsłudze, ale jednak mniej precyzyjny. 

Za względu na metodę połowu, kołowrotki można podzielić na te, o wolnym biegu szpuli, spinningowe, karpiowe, sumowe, morskie czy multiplikatory. Kołowrotki z wolnym biegiem szpuli sprawiają, że podczas brania, żyłka powoli się wysuwa, co zmniejsza opór. Sprawdzą się one w połowie karpia i innych ryb metodą gruntową.

Kołowrotki spinningowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wędkarzy na całym świecie. Służą one głównie do połowu ryb drapieżnych, np. sandaczy, szczupaków, sumów czy okoni – zauważa specjalista z firmy FPH Expert, jeden z największych w Europie producentów spławików wędkarskich z bals.

Kołowrotki karpiowe, podobnie jak sumowe, z uwagi na dużą wagę tych ryb są bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i wstrząsy, oraz wykonane są z wysokiej jakości materiałów, głównie z aluminium. Gdy mamy zamiar łowić z plaży, warto wybrać kołowrotek umożliwiający bardzo dalekie zarzuty, np. do połowu morskiego, który odporny jest na ogromnie przeciążenia i przystosowany do kontaktu ze słoną wodą, podobnie jak multiplikatory wykorzystywane w ciężkim wędkarstwie gruntowym, morskim i w spinningu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas