Materiał Partnera Obozy sportowe, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym

Obozy sportowe, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym

Wielu rodziców zastanawia się, czy dobrym pomysłem na zorganizowanie dziecku wakacyjnego wypoczynku będzie wysłanie go na obóz sportowy. Warto podkreślić, że sportowe kolonie dla dzieci organizowane są w różnych przedziałach wiekowych i o różnej tematyce (konkretne dyscypliny sportowe lub ogólnorozwojowe), dlatego wybór jest ogromny, przez co rodzice mogą mieć problem z podjęciem ostatecznej decyzji.

Wady i zalety obozów sportowych dla dzieci

Obozy sportowe dla dzieci łączą ze sobą zalety samodzielnego wypoczynku bez rodziców z rozwoje społecznym i ruchowym. Bardzo często stanowią też punkt zapalny do rozwoju nowej pasji u naszej pociechy. Trudno się temu dziwić, w końcu rodzice w trakcie roku szkolnego nie mają czasu na to, by pokazywać dziecku co chwilę inne dyscypliny sportowe, aby docelowo zarazić je miłością do którejś z nich.

Wadą obozów sportowych może być to, że dzieci, które do tej pory jeszcze nigdy nie wyjeżdżały same na kolonie mogą mieć problem z odnalezieniem się w grupie. Wynika to nie tylko z tego, że będzie to dla nich nowa sytuacja, ale również z tego, że poza poznaniem nowych rówieśników i koniecznością dostosowania się do nowych zasad będą także musiały nauczyć się nowej dyscypliny sportowej. Jak tłumaczą opiekunowie obozów sportowych organizowanych przez Szczeciński Klub Tenisowy, taki problem dotyczy niewielkiej ilości dzieci. Zazwyczaj są to młodsi podopieczni, którzy wcześniej nie uprawiali żadnych sportów i ogólnie są bardzo nieśmiali, wycofani i mocno związani z rodzicami. Dla takich maluchów najczęściej jest jeszcze za wcześnie na samodzielny wyjazd, a szczególnie na obóz sportowy, podczas którego dochodzą dodatkowe wyzwania i rywalizacja.

W przypadku innych dzieci, w wieku powyżej 7 lat, uczęszczających wcześniej na jakieś zajęcia sportowe lub niedoświadczonych ale dość odważnych, taki obóz sportowy wręcz będzie ułatwieniem, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych znajomości z rówieśnikami. Konkurencje sportowe, treningi, zabawy ogólnorozwojowe, które podczas każdego obozu sportowego mają miejsce niemalże codziennie, stanowią idealny grunt do nawiązania nowych relacji koleżeńskich i sprawiają, że dziecko nawet nie ma czasu, by zatęsknić za rodzicami.

Jaki obóz sportowy warto wybrać?

Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród rodziców w ostatnich latach cieszą się tenisowe obozy sportowe. Tenis to modna i ciekawa dyscyplina sportowa. Rozwija ogólną sprawność ruchową dziecka i koordynację oraz uczy wytrwałości, pracy nad sobą i współpracy z innymi.

Podziel się