Artykuł sponsorowany Na czym polegają różnice między rowerami damskimi i męskimi?

Na czym polegają różnice między rowerami damskimi i męskimi?

Podział na rowery damskie i męskie powoli się zaciera, a wiele osób w ogóle nie bierze tego kryterium pod uwagę przy zakupie wymarzonego jednośladu. Podczas jego wyboru warto kierować się przede wszystkim własną wygodą i preferencjami. Mimo to wspomniany podział istnieje, a w damkach zastosowano kilka konstrukcyjnych udogodnień dla żeńskiego grona, takich jak odmienny kształt ramy. Czym jeszcze różnią się od męskich modeli?

Rowery damskie a męskie – czym się różnią?

Pierwsza różnica między rowerem damskim a męskim dotyczy rodzaju siodełka. W damkach jest ono wyprofilowane odpowiednio do kobiecego układu guzów kulszowych. Kobiety zazwyczaj mają szerszy rozstaw wyrostków kostnych na miednicy, stąd krótsza i szersza wersja siedzenia. Ponadto w męskim siodełku często znajdują się dodatkowe wycięcia na środku i z tyłu.

W damskich rowerach kierownica jest również węższa, ponieważ statystycznie kobiety mają ramiona usytuowane bliżej siebie. Ponadto w damkach wdraża się sloping górnej rury, czyli jej opadanie ku tyłowi. Taka geometria ramy ma zapewniać wygodniejsze wsiadanie i zsiadanie. Jednak obniżony przekrok jest też coraz częściej wdrażany w męskich rowerach, zwłaszcza w miejskich modelach, co przekłada się na większą wygodę jazdy. Taka konstrukcja jest mniej sztywna i ułatwia natychmiastowe zeskoczenie z jednośladu w razie natrafienia na przeszkodę.

Ramy damek są też krótsze, a średnica kół mniejsza. Jest to uwarunkowane w większości przypadków tym, że panie są niższe i lżejsze, więc mniejsze koła zwiększają zwrotność pojazdu. Dzięki temu można łatwiej nad nim panować, w tym podczas pokonywania zakrętów.

Jakie jeszcze różnice są między rowerami damskimi a męskimi?

Nietrudno zauważyć, że różnice w budowie męskich i damskich rowerów są podyktowane głównie autonomią płci. Jest jednak jeszcze jedno kryterium, które bardziej wynika ze stereotypów. Mowa o kolorze jednośladu – damki są częściej produkowane w odcieniach bieli, różu, zieleni oraz wszelkich innych pastelowych, oraz stonowanych odcieni.

Przy zakupie wymarzonego jednośladu kieruj się przede wszystkim własną wygodą. Poza rozróżnieniem między damskimi i męskimi modelami ważniejsze jest dopasowanie roweru do warunków jazdy. Dlatego warto zapoznać się z asortymentem renomowanego sklepu, takiego jak RoweryRolki.pl, w którym do wyboru są jednoślady miejskie, górskie, trekkingowe, crossowe czy też elektryczne. Fachowcy z chęcią doradzą w wyborze roweru i pomogą dobrać model do konkretnych warunków i jego przeznaczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas