Artykuł sponsorowany Modelarstwo odlewnicze – wyroby z drewna, tworzywa sztucznego i metalu

Modelarstwo odlewnicze – wyroby z drewna, tworzywa sztucznego i metalu

Modelarstwo odlewnicze to bardzo ważna branża, która wspiera działania różnego rodzaju ośrodków przemysłowych i produkcyjnych. Dzisiaj technik tworzenia modeli i form jest wiele, a wszystkie z nich oparte są o innowacyjne działania projektowe w systemie CAD/CAM. Produkcja wykonywana jest zaś we wielu odmiennych procesach. Uzależnione to jest rodzajem wykorzystywanego materiału.

Firmy z branży modelarstwa przestrzennego

W polskich warunkach biznesowych działa niewiele firm z branży modelarstwa przestrzennego. Jest to związane bowiem z koniecznością posiadania nowoczesnych parków maszynowych, a także wdrożonych systemów jakościowych. Monopolizacja rynku to efekt także, niewielkiej ilości konstruktorów i inżynierów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę z dziedziny modelarstwa przestrzennego. Jednym z dominujących przedsiębiorstw na terenie Polski, które również ofertę kieruję do zagranicznych kontrahentów – m.in. Niemcy i Wielka Brytania – jest firma Modelarstwo AA. Jej długoletnia obecność na rynku pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju modeli odlewniczych z takich surowców jak: drewno, brąz, stal, żeliwo, żywice laminowane, żywice wylewane, żywice frezowane, czy też z tworzyw sztucznych – PU i EPO. 

Modelarstwo – drewno, tworzywa sztuczne i metale

Działania modelarstwa przestrzennego są związane z różnymi rodzajami materiałów. Jeśli chodzi o metale, tworzone są między innymi modele odlewnicze w postaci monolitu z płytą dla systemu DISA, kokile żeliwne i stalowe do odlewania grawitacyjnego aluminium, formy różnego rodzaju do produkcji niskociśnieniowej, czy też rdzennice do takich systemów jak Hot-Box i Cod-Box. Produkty z tworzyw sztucznych stanowią często modele ze wspominanych żywic wylewanych EPO i PU, żywic laminowanych EPO i PU, żywic frezowanych EPO i PU, czy też oprzyrządowanie modelarskie dla tego rodzaju surowców, które stanowią komplety na płytach podmodelowych w takich systemach jak HSP, HVS, FKT, czy też DISAMATIC. Drewno zaś często wykorzystywane jest do przygotowywania wyrobów – modeli – wielkogabarytowych i bardzo niestandardowych. Projektowane są one dzięki CAD/CAM Pro/ENGINEER, a także przy wykorzystaniu standardowych technik rysunkowych.  

Podział metod wytwarzania odlewów

Wytwarzane dzisiaj w modelarstwie przestrzennym modele są wykorzystywane do tworzenia odlewów w odmiennych metodach. Podstawowymi są: odlewanie grawitacyjne oraz ciśnieniowe. Pierwsza technika może polegać na formach jednorazowych lub częściej wykorzystywanych formach wielokrotnego użytku. Mowa o procesach odlewania w kokilach, odlewaniu półciągłym i ciągłym, odlewaniu w formach niemetalowych. Druga z metod – ciśnieniowa – opiera się na procesach odlewania: pod ciśnieniem, odśrodkowego, pod niskim ciśnieniem oraz próżniowo-ciśnieniowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas