Artykuł sponsorowany Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim - informacje i terminarz

Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim - informacje i terminarz

Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim to niezwykle ekscytujące wydarzenie sportowe odbywające się tylko co dwa lata. To po Igrzyskach Olimpijskich druga najważniejsza impreza w świecie narciarstwa alpejskiego. Zawody odbywają się w latach nieparzystych. Gospodarzem 47. edycji będzie Francja, która gościła już w swojej historii najwybitniejszych narciarzy w 1937, 1962 i 2009 roku. Co powinieneś wiedzieć na temat Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim?



Historia Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim



Pierwsza impreza tej rangi odbyła się w 1931 roku w Szwajcarii. Były to jedyne Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim, podczas których rywalizowano w czterech konkurencjach. W latach 30. XX wieku impreza odbywała się corocznie w Europie, aż do chwili zakończenia II wojny światowej. Warto odnotować, że jedyne Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim w Polsce zorganizowano w 1939 roku w Zakopanem w dniach 12-15 lutego. Najlepsi okazali się Niemcy z bilansem 5 złotych, 4 srebrnych i 3 brązowych medali. Po wojnie zawody przez kilkadziesiąt lat były związane z igrzyskami olimpijskimi.

Od 1948 do 1982 roku turniej organizowany był w latach parzystych, podczas gdy Zimowe Igrzyska Olimpijskie pełniły funkcję Mistrzostw Świata do 1980 r. Pierwsze Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim poza Europą miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1950 roku. W sumie do tej pory dwanaście krajów było gospodarzami Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim. Najwięcej imprez odbyło się w Szwajcarii (9), Austrii (9) i we Włoszech (7). Tylko raz zawody zorganizowano na półkuli południowej, w sierpniu 1966 roku w Portillo w Chile.

Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim można obstawiać u wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Każdy serwis posiada zróżnicowaną ofertę zdarzeń i pakiet powitalny dla nowych osób, które zarejestrują konto. Warto jednak dodać, że nie wszystkie strony bukmacherskie dają możliwość darmowego zakładu w postaci bonusu bez depozytu. Opcja przetestowania bukmachera bez konieczności angażowania własnych środków to jedna z najlepszych wariantów dla nowych użytkowników. W związku z tym sprawdź, który bukmacher bez depozytu da ci taką możliwość i przy okazji nie będzie miał skomplikowanych zasad obrotu.



FIS Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim 2023 – dyscypliny



Podczas następnej imprezy w 2023 roku 600 sportowców będzie rywalizować przez 12 dni w 6 dyscyplinach i 13 wydarzeniach. Łącznie rozdane zostaną 54 medale, a na zawodach zobaczymy zawodników z 75 krajów. Kibice zgromadzeni na stokach oraz przed telewizorami zobaczą zmagania w takich konkurencjach jak:

  • Zjazd,

  • Supergigant,

  • Superkombinacja,

  • Slalom gigant,

  • Slalom,

  • Gigant równoległy.



Zjazd



Jest uznawany za królową wszystkich dyscyplin narciarstwa alpejskiego. Zjazd na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim łączy w sobie ekstremalną prędkość i kunszt techniczny. Sportowcy na trasie osiągają prędkości sięgające ponad 140 km/h, a średnia szybkość zjazdu wynosi około 100-115 km/h. Na stokach w Méribel i Courchevel zawodnicy będą musieli zmierzyć się z licznymi skokami, imponującymi zakrętami i wymagającymi stokami.



Supergigant



Jest to druga z konkurencji szybkościowych. Podobnie jak zjazd, trasa supergigantu składa się z szeroko rozstawionych bramek, przez które muszą przejechać zawodnicy. Trasa jest skonstruowana tak, aby narciarze byli zmuszeni do trudniejszych skrętów podczas zjazdów, choć prędkości są nadal znacznie wyższe niż np. w slalomie gigancie. Każdy sportowiec ma tylko jeden zjazd, aby uzyskać najlepszy czas.



Slalom gigant



Jest dyscypliną techniczną, niezwykle wymagającą fizycznie i łączącą precyzję z doskonałym wyczuciem trajektorii. Zawody składają się z dwóch rund na dwóch różnych torach. Slalom gigant na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim wymaga od zawodnika szybkich ruchów, techniki zbliżonej do perfekcji i wytrzymałości górnej i dolnej części ciała. Jest to wspaniała konkurencja, którą można oglądać godzinami. Na trasie Courchevel Le Praz narciarze będą zaczynać zjazd na wysokości 1725 m n.p.m., a linia mety znajdować się będzie na wysokości 1270 m n.p.m. Trasa Meribel to zjazd z 1830 m n.p.m. i finisz na wysokości 1432 m n.p.m.



Superkombinacja



Superkombinacja składa się z dwóch biegów w dwóch kontrastujących ze sobą dyscyplinach, czyli jednego wyścigu szybkościowego i jednego zjazdu slalomowego. Najszybszy zawodnik w konkurencji szybkości startuje jako pierwszy w slalomie. Następnie oba czasy są sumowane i wygrywa najszybszy z obu przejazdów. Podczas gdy slalom wymaga szybkiej reakcji, ta konkurencja wymaga zaangażowania i podejmowania większego ryzyka. Wielu ekspertów uważa superkombinację za najwszechstronniejszą dyscyplinę sportów zimowych.



Slalom



Dyscyplina narciarstwa alpejskiego, polegająca na jeździe między kijkami lub bramkami. Są one rozmieszczone bliżej siebie niż te w slalomie gigancie, slalomie supergigancie i zjeździe, co wymaga szybszych oraz krótszych zakrętów. Na trasie slalomu rozmieszczonych jest od 55 do 75 bramek dla mężczyzn i od 40 do 60 dla kobiet. Pionowy spadek trasy wynosi od 180 do 220 metrów.



Gigant równoległy



Na zawodach indywidualnych na trasie ścigają się dwaj zawodnicy. Trasa wyznaczona jest przez wewnętrzne tyczki, a różnica poziomów między startem a metą musi wynosić od 80 do 100 metrów, a liczba bramek zawierać się w przedziale 20-30. Jeśli slalom rozgrywany jest na dwóch różnych trasach, kolory tyczek różnią się, a najczęściej jest to niebieski i czerwony. W zawodach drużynowych giganta równoległego każda reprezentacja może wystawić od 4 do 6 zawodników (co najmniej 2 kobiety i 2 mężczyzn). W danej rundzie startuje 4 zawodników (2 mężczyzn i 2 kobiety), w której kobiety i mężczyźni rywalizują na zmianę.



Terminarz Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim 2023



tab


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas