Artykuł sponsorowany Klasyfikacja broni palnej ze względu na kaliber

Klasyfikacja broni palnej ze względu na kaliber

Broń palna znana jest człowiekowi od kilku wieków – na przestrzeni tego czasu przeszła ona sporą ewolucję, pojawiło się mnóstwo jej odmian. Każda z nich posiada pewne charakterystyczne cechy konstrukcje oraz przeznaczenie. Poza konstrukcją broń można podzielić również na różne kategorie pod kątem amunicji z jakiej korzysta. Oto najważniejsze z nich.

Broń do celów obrony osobistej

Broń palna zaliczająca się do tej kategorii to wszelkiego rodzaju pistolety oraz rewolwery – w tym pistolety hukowe, błyskowe oraz sygnalizacyjne - których kaliber wynosi od 6 do 12 mm.

Broń do ochrony osób i mienia

Poza wspomnianymi wyżej pistoletami i rewolwerami o kalibrze od 6 do 12 mm do tej kategorii zaliczają się również strzelby powtarzalne o kalibrze wagowym 12 oraz karabinki samopowtarzalne o kalibrze od 5,45 do 7,62 mm.

Broń palna do celów sportowych

Do tej kategorii zalicza się broń palną:

  • Bocznego zapłonu z lufą gwintowaną (do 6 mm)

  • Centralnego zapłonu z lufą gwintowaną (do 12 mm)

  • Gładkolufową,

a także broń czarnoprochową.

Broń do celów rekonstrukcji historycznych

Do tej kategorii zalicza się każdą broń, niezależnie od kalibru, która została przystosowana do strzelania ślepymi nabojami. Tego typu bronie wykorzystywane są między innymi na planach filmowych.

Szeroki wybór broni palnej znajdziemy w ofercie firmy Sec-Pol.

Kiedy na broń potrzebne jest pozwolenie?

Zgodnie z polskim prawem, broń może posiadać tylko osoba, która uzyskała stosowne pozwolenie wydawane przez komendanta wojewódzkiego policji. Niemniej od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Pozwolenie na broń nie jest wymagane między innymi w przypadki broni:

  • hukowej lub alarmowej o kalibrze do 6 mm – chodzi tu między innymi o pistolety sędziowskie, oraz inne, których zadaniem jest generowanie sygnału dźwiękowego i świetlnego,

  • czarnoprochowej rozdzielnego ładowania, wyprodukowanej przed 1885 rokiem oraz replik takiej broni,

  • pneumatycznej (wiatrówki) o energii pocisku mniejszej niż 17 J

Aby zakupić broń tego rodzaju wystarczy dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i ukończenie 18 roku życia. Pozwolenia na broń nie potrzebują również osoby, które korzystają z wyposażenia strzelnicy lub klubu sportowego – posiadanie broni przez takie obiekty jest regulowane oddzielnymi przepisami. Należy pamiętać, że posiadanie broni a jej wykorzystanie to dwie różne sprawy – stosowanie broni dostępnej bez pozwolenia w celach innych, niż to dozwolone (np. samoobrony), jest karalne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas