Artykuł sponsorowany Kiedy można wynająć łódź motorową bez patentu?

Kiedy można wynająć łódź motorową bez patentu?

W szczególnie atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski powstaje wiele wypożyczalni sprzętu pływającego. Dużą popularnością cieszą się różnego typu łodzie motorowe. To, jakie uprawnienia musi posiadać wypożyczający, zależy od wielu czynników. Mniejszymi motorówkami można pływać bez patentu żeglarskiego. Kiedy opłaca się wynająć łódź motorową nie posiadając uprawnień?

Co decyduje o tym, czy do wynajmu łodzi potrzebny jest patent?

Wszystkie kwestie związane z uprawnieniami do pływania łodziami motorowymi regulują zapisy Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku. Określa dopuszczalną moc silnika łodzi motorowych, które można prowadzić bez uprawnień. Patentu nie potrzeba w przypadku mocy do 10 kW, czyli około 13,6 KM. Drugą możliwością, o której wspomina ustawodawca, są jachty motorowe. Takie łodzie, napędzane silnikiem o mocy najwyżej 75 kW, co odpowiada około 100 KM, można prowadzić bez uprawnień pod pewnymi warunkami. Jednostka pływająca musi mieć mniej niż 13 metrów i poruszać się z prędkością nie większą niż 15 km/godz.

Warto wiedzieć, że ograniczenie prędkości musi być zamontowane fabrycznie. Wypożyczalnie sprzętu pływającego proponują zazwyczaj kilka rozwiązań, dostosowanych do potrzeb klientów. Obok oferty dla osób bez uprawnień, czyli wynajmu motorówek na Mazurach można odkrywać podczas wycieczek większymi jednostkami wraz ze sternikiem. Pozwala to mniej doświadczonym amatorom sportów wodnych cieszyć się rejsem.

Jakie dokumenty są potrzebne do czarteru łodzi motorowej?

Uprawnienia do prowadzenia jednostek pływających nadaje Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Najniższy stopień można zdobyć już po ukończeniu 14 roku życia. Z patentem Sternika Motorowodnego wolno pływać każdą łodzią motorową mniejszą niż 12 metrów. Warto pamiętać, że pozwolenie dotyczy tylko wód śródlądowych i morskich do 2 mil od brzegu, bez przeszkód można natomiast eksplorować Mazury.

Wypożyczalnie sprzętu wodnego Mazury Adventure mają w ofercie zarówno łodzie wymagające uprawnień, jak i te dla osób mniej zaawansowanych. Zawsze potrzebne jest minimalne doświadczenie żeglarskie, można także skorzystać ze sternika. W przypadku motorówek, do których wypożyczenia nie jest wymagany patent, powinno się mieć przy sobie niezbędne dokumenty. Należy do nich dowód rejestracyjny jachtu oraz dokument stwierdzający fabryczne ograniczenie prędkości. Dodatkowo wymagane jest świadectwo ukończenia kursu bezpieczeństwa na wodzie, poświadczone przez właściciela jednostki pływającej. Formularz takiego zaświadczenia można znaleźć w Internecie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas