Artykuł sponsorowany Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

Wybór idealnego roweru nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć wiele kwestii, przede wszystkim tych związanych z rozmiarem „dwóch kółek” i samej ramy. W jaki sposób to określić, jeśli zamawia się rower online? Czy w ogóle jest możliwy prawidłowy dobór roweru przez internet? Tutaj poznasz przydatne wskazówki dotyczące mierzenia wzrostu pod kątem rozmiaru sprzętu do pedałowania.

Jak obliczać prawidłowy rozmiar roweru?

Do przeprowadzenia obliczeń będzie Ci potrzebna miarka, kartka i ołówek oraz… w miarę równa ściana. Stań prosto, opierając się o nią i zmierz odległość między podłożem a kroczem.

Masz już wynik? Zapisz go, a potem pomnóż:

  • razy 0,57 w przypadku roweru górskiego lub takiego z kołami 26” - 27,5”:;
  • razy 0,63 w przypadku roweru trekkingowego lub crossowego;
  • razy 0,66 w przypadku roweru szosowego lub typu gravel;
  • razy 0,6 w przypadku roweru z kołami 29”.

Ten system obliczeń pozwala określić minimalną wielkość ramy w taki sposób, by po opuszczeniu siodełka odległość między górną rurą ramy a kroczem wynosiła minimum 10 cm.

Oczywiście musisz brać pod uwagę, że powyższy typ szacunków jest poglądowy. Tak naprawdę dużo zależy także od twoich indywidualnych potrzeb. W doborze odpowiedniego rozwiązania zawsze może Ci pomóc specjalista, na przykład ze sklepu rowerowo-sportowego ROWMOT.

To sklep online, w którym pracują eksperci z branży rowerowej. Na pewno możesz liczyć na ich wsparcie na etapie zamawiania właściwego modelu dwukołowca dla siebie lub bliskiej osoby.

Łatwiejszy sposób doboru sprzętu

Łatwiejszą propozycją dla tych, którzy kupują rower na odległość, jest skorzystanie z innego typu oznaczeń, mianowicie XXS – XXL. To system oparty na dokładnie tych samych zasadach, co w przypadku zakupu odzieży.

Tutaj również istnieje podział na „S-ki damskie” i „S-ki męskie”, z założeniem, że rower damski M to odpowiednik męskiego S.

Takie oznaczenie jest dla klienta bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga przeprowadzania obliczeń. Eliminuje się wówczas ewentualne błędy pomiarowe.

Dlaczego wybór odpowiedniego rozmiaru roweru jest kluczowy?

Prawidłowy dobór tamy jest kluczowy w kontekście nie tylko komfortu, ale i efektywności jazdy. Niewłaściwie dobrane gabaryty sprawiają, że przyjęcie właściwej pozycji graniczy
z cudem. Poza tym może to prowadzić do bardzo przykrych dolegliwości, związanych choćby ze zdrowiem kręgosłupa.

Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy Twoje wyliczenia są słuszne, to jeszcze nic straconego. Pamiętaj, że renomowane sklepy ze sprzętem rowerowym oferują możliwość zwrotu niedopasowanego modelu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas