Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o broni myśliwskiej?

Co warto wiedzieć o broni myśliwskiej?

Łowiectwo to sport o bardzo bogatej tradycji w naszym kraju. Zanim jednak będziemy mogli zgodnie z literą prawa brać udział w polowaniu=ach, powinniśmy pamiętać o dopełnieniu licznych formalności. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na temat broni myśliwskiej.

Uzyskanie pozwolenia na broń

Pozwolenie na posiadanie broni – w tym broni myśliwskiej – mogą uzyskać obywatele, którzy stale zamieszkują teren Polski, ukończyli 21 lat, nie ciąży na nich prawomocny wyrok sądu za przestępstwa popełniane umyślnie oraz uzyskali pozytywną opinię Komendanta Policji właściwego dla ich miejsca zamieszkania. Ponadto konieczne jest przedstawienie dokumentu zaświadczającego, że dana osoba należy do okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego i posiada kwalifikacje do posiadania broni. To właśnie w obowiązku PZŁ leży przeprowadzenie egzaminu teoretycznego i praktycznego, sprawdzających zdolności kandydata do posługiwania się bronią. Pozwolenie jest wydawane bezterminowo.

Przepisy dotyczące posiadania i użytkowania broni

Przepisy ściśle określają działania, jakich posiadacz broni może, a jakich nie może dokonywać z posiadanym egzemplarzem. Stwierdzają one między innymi, że:

  • Zabronione jest dokonywanie wszelkich przeróbek, np. zmiana kalibru broni
  • Zakazane jest posługiwanie się bronią i jej transport w stanie nietrzeźwym. Myśliwy złapany na takim zachowaniu traci pozwolenie na posiadanie broni.
  • Myśliwy może sprzedać posiadany przez siebie egzemplarz jedynie sklepowi posiadającemu koncesję na obrót bronią, lub innemu myśliwemu, który posiada pozwolenie na posiadanie broni. W przypadku, gdy myśliwy w wyniku złamania przepisów lub utraty członkostwa PZŁ utraci pozwolenie na broń, jest zobowiązany do sprzedaży posiadanego egzemplarza w terminie do 30 dni. Jeśli nie uda mu się sprzedać broni w tym czasie, zobowiązany jest oddać ją do depozytu na policji.
  • Kupno lub sprzedaż broni myśliwskiej należy zgłosić w Komendzie Wojewódzkiej Policji. W pierwszym przypadku należy ją zarejestrować w ciągu 5 dni od daty zakupu, w drugim zaś - wyrejestrować.
  • Broń i amunicja musi być przechowywana, noszona i transportowana w taki sposób, by dostęp do niej był niemożliwy dla osób nieuprawnionych. W domu powinna być przechowywana w atestowanej szafie metalowej na stałe przymocowanej do elementów konstrukcyjnych budynku.
  • Wyjazd z bronią za granicę może odbyć się jedynie po uzyskaniu zgody Komendanta Wojewódzkiego Policji. Jeśli zamierzamy zakupić broń za granicą, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaświadczenie od Konsula RP.
  • Utrata broni powinna zostać zgłoszona w ciągu 24 godzin od czasu zdarzenia. Umyślne porzucenie broni lub amunicji podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności albo pozbawieni wolności do lat 2.

Wysokiej jakości broń myśliwską znajdziemy w ofercie Komisu Broni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas