Materiał Partnera Co warto obejrzeć na pokazie filatelistycznym w Koszalinie?

Co warto obejrzeć na pokazie filatelistycznym w Koszalinie?

Oczywiście odpowiedź powinna brzmieć – wszystko. Jednak tak jak zawsze i wszędzie jest jakaś część wyróżniająca się. Część pokazu zatytułowana jak całość „Front Północny Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919” jest utrzymana w konwencji eksponatu klasy filatelistyki otwartej (OPEN), tzn. powinno być co najmniej 50 % materiału filatelistycznego (znaczki, karty pocztowe, przesyłki pocztowe, datowniki) i pozostała część, do 50 %, to może być materiał niefilatelistyczny: widokówki, dokumenty, zdjęcia itp. Na co warto tutaj zwrócić uwagę?

Interesujące eksponaty na pokazie filatelistycznym w Koszalinie

Przede wszystkim na przesyłkę poczty obozowej Oflagu VII A Murnau. Jeńcem tego obozu był gen. Stanisław Taczak. Prezentujemy oryginalną taką przesyłkę z 24.XII.1942 r. Są to życzenia świąteczne dla generała. Przesyłek z wszystkich obozów jenieckich  jest na pewno dużo,  biorąc pod uwagę  ilość obozów i czas trwania wojny, ale imiennych przesyłek do pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego może być co najwyżej kilka. W tym rozumieniu jest to na pewno walor bardzo rzadki.

Kolejnym ważnym elementem jest oryginalna legitymacja odznaki pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich z 20.01.1922 r. Jest to materiał niefilatelistyczny, oryginalny, rzadki i idealnie pasujący do całości pokazu i wieczornicy.

Na koniec z tej części ekspozycji warto zwrócić uwagę na przesyłkę pocztową datowaną 14.7.1919 rok  z pieczęcią formacyjną Obwodowej Komendy Uzupełnień  Inowrocław. Na rewersie zaś widnieje Rozkaz stawienia się na badania lekarskie. Można powiedzieć, że jest to walor 50/50 – awers/rewers, filatelistyczny/niefilatelistyczny.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Prezentujemy też eksponat „Korespondencja z pruskiej sieci posterunków opadowych na obszarze Wielkopolski w latach 1919 – 1920”. Ktoś może powiedzieć co jest ciekawego w niemieckich formularzach meteorologicznych? Ten eksponat pokazuje proces tworzenia się poczty polskiej, od typowo niemieckich ostemplowań, przez „unarodowienie” stempli i nazw miejscowości, do przesyłek z całkowicie  polskimi elementami pocztowymi. To jest obraz zwycięstwa powstania.

Możemy również przeczytać artykuł o Wincentym Wierzejewskim, powstańcu, którego życiorys może być scenariuszem super produkcji filmowej. Ten artykuł był zamieszczony w katalogu Krajowej Wystawy Filatelistycznej „100. rocznica zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego”.

Opracowanie:

Podziel się