Materiał Partnera Aktywność fizyczna od najmłodszych lat

Aktywność fizyczna od najmłodszych lat

Z problemem zachęcenia dzieci do aktywności fizycznej spotyka się coraz większa grupa rodziców. W czasach, w których żyjemy, nowoczesna technologia oferuje najmłodszym wiele pozornych atrakcji. Komputery, konsole do gier, telefony, tablety. Wszystko, co może wykonywać rolę elektronicznej niańki, zabiera cenny czas. Poza wyjściem do parku próżno szukać miejsc, w których można aktywnie spędzić kilka chwil wraz z dzieckiem. Czy na pewno?

Dzieci a aktywność fizyczna

Sprawą absolutnie kluczową, od jakiej należy zacząć, jest to, że jeżeli aktywność fizyczna nie będzie dla dziecka w jakiś sposób atrakcyjna, to zrezygnuje ono z niej przy najbliższej nadarzającej się okazji. Trudno również wymagać od rodziców, aby zabierali ze sobą swoje pociechy na tradycyjną siłownię. Nie jest to miejsce przystosowane dla potrzeb najmłodszych. Świetną alternatywą byłoby miejsce, w którym zarówno ci starsi, jak i młodsi członkowie rodziny mogliby spędzać czas wspólnie. W nowoczesnych centrach sportowych, których doskonałym reprezentantem jest klub sportowo-rekreacyjny Zdrowie istnieje taka możliwość. Przy obiektach wyposażonych chociażby w basen o wiele łatwiej wybrać całej rodzinie zajęcie dla siebie. Przy fachowym doradztwie oraz specjalistycznie przeszkolonym, doświadczonym personelu, każdy rodzić może mieć pewność, że jego dzieci nie tylko nauczą się pływać, ale również poprzez świetną zabawę i zorganizowane zajęcia przekonają się, iż aktywność fizyczna to nie tylko nudne spacery.

Ważna rola rodziców

Dzieci najczęściej czerpią wzorce od rodziców. Kwestia ta tyczy się również podejścia do aktywności fizycznej. Na rodzicach spoczywa ogromna rola przekazania swoim pociechom prawidłowych nawyków żywieniowych oraz tych dotyczących spędzania czasu w inny sposób niż na kanapie. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych. Zajęcia takie jak aqababy w skuteczny sposób dowodzą tego, że zacząć można od absolutnie najmłodszych lat. Ważna jest tutaj również zapewniana przez ośrodki sportowe ciągłość ćwiczeń. Aquababy prowadzone jest od 4 miesiąca do 3 roku życia. Dla starszych dzieci przygotowana jest oferta gier i zabaw w wodzie. Od 5 roku życia dzieci mogą skorzystać z nauki pływania. Oczywiście tego typu oferty nie znajdziemy wszędzie. Niemniej jednak warto poświęcić kilka chwil na szukanie. Pozytywne efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Dzieciom często wystarczy wskazać kierunek. Jeżeli zajęcia będą odpowiednio atrakcyjne, same będą prosić o więcej. Aktywność fizyczna to nie tylko idealny sposób na wspólnie spędzony czas. Naukowo udowodnione jest, że przynajmniej godzina ruchu dziennie, znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia otyłości oraz chorób związanych z kręgosłupem. Jest to zatem trud warty podjęcia. Zdecydowanie lepiej i łatwiej stosować profilaktykę niż leczyć w przyszłości.

Podziel się