Zaostrzenie zakazu handlu w 2020 roku – które niedziele będą handlowe?

Zaostrzenie zakazu handlu w 2020 roku – które niedziele będą handlowe?

Zgodnie z zapowiedziami niedzielny handel z każdym rokiem zostaje ograniczany. W 2020 roku handlowych niedziel będzie jeszcze mniej niż w 2019 roku. Dowiedz się, co zmieni się w przyszłym roku i w które niedziele handel będzie dozwolony bez ograniczeń. Istnieją jednak pewne wyjątki, dlatego sprawdź, w jakich miejscach możesz skorzystać z usług przez cały tydzień.

Strony www Strony www

Niedziele handlowe w 2020 roku – kiedy zrobimy zakupy bez ograniczeń?

Z roku na rok przepisy w sprawie zakazu handlu się zaostrzają. Dla przypomnienia, od 1 stycznia 2018 roku, gdy zakaz został wprowadzony, sklepy były otwarte zarówno w pierwszą, jak i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku weszły w życie kolejne ograniczenia. Do końca bieżącego roku na świąteczne zakupy możemy sobie pozwolić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca z pewnymi wyjątkami – dowiedz się więcej o zakazie handlu w 2019 roku.

W 2020 roku ograniczenia będą jeszcze większe i zakaz handlu nie będzie dotyczył tylko kilku niedziel, a dokładniej ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Należy podkreślić, że handlowe będą również dwie niedziele wypadające przed świętami Bożego Narodzenia oraz niedziela poprzedzająca Wielkanoc.

Niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 26 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Warto pamiętać, że handel poprzedzający dwa najważniejsze święta będzie ograniczony czasowo. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę sklepy będą mogły być otwarte jedynie do godziny 14.

Gdzie będzie można zrobić zakupy w każdą niedzielę?

Zakaz sprzedaży w niedziele dotyczy przede wszystkim sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych. Warto pamiętać, że od całkowitego zakazu handlu są pewne wyjątki. W każdą niedzielę otwarte mogą być piekarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy przy stacjach benzynowych, kwiaciarnie znajdujące się przy cmentarzach, apteki oraz sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi.

Handel przez cały tydzień bez wyjątku dozwolony jest również w placówkach handlowych znajdujących się na dworcach, lotniskach, przy portach, w hotelach, ośrodkach kultury i sportu. Sklepy w galeriach będą zamknięte w niedziele niehandlowe, ale klienci bez ograniczeń będą mogli skorzystać z usług gastronomicznych, siłowni czy kin znajdujących się na terenie obiektu.

W czasie niedziel bez handlu można także dokonywać transakcji w sklepach internetowych

Jakie kary grożą za złamanie zakazu handlu?

Za złamanie zakazu handlu w niedziele przewidywana jest kara grzywny zgodnie z postanowieniami Ustawy przyjętej przez Sejm. Jeśli ktoś dopuści się złamania przepisów, musi liczyć się z karą w wysokości od 1 tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że za uporczywe łamanie ustawy grozi kara ograniczenia wolności.

Jeśli natomiast właściciel sklepu będzie chciał otworzyć sklep w niedzielę, może to zrobić, ale tylko pod warunkiem, że to on będzie pracował tego dnia.

Zakaz handlu – za i przeciw

Zakaz handlu ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Wśród korzyści wymienia się to, że osoby zatrudnione w sektorze handlowym mają prawo do odpoczynku i wykorzystania tego dnia dla rodziny. Zgodnie z sondażami poparcie dla niedzieli bez handlu jednak maleje. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w 2017 r. za ograniczeniem niedzielnego handlu opowiedziało się 51% ankietowanych. W grudniu 2018 roku natomiast za zakazem handlu w niedziele było już jedynie 19% ankietowanych. Według sondażu IBRiS z marca 2019 roku aż 62% ankietowych opowiedziało się przeciwko zakazowi handlu we wszystkie niedziele.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas