Artykuł sponsorowany Wady i zalety grillów węglowych

Wady i zalety grillów węglowych

Grill węglowy to najbardziej klasyczny rodzaj grilla, który od wielu już lat cieszy się ogromną popularnością. Zwolennicy tego rodzaju grillów twierdzą, że przyrządzane na nim potrawy są zdecydowanie lepsze niż te z grillów gazowych czy elektrycznych. Ma on jednak także dosyć sporą grupę przeciwników, którzy uważają że mięso czy warzywa przygotowane na grillu węglowym są niezdrowe. Kto ma rację? O zaletach i wadach grillów węglowych możesz przeczytać w naszym artykule.

Budowa grilla węglowego

Zanim zajmiemy się opisaniem zalet i wad grillów węglowych, postaramy się dokładnie opisać budowę tych urządzeń. A jest ona bardzo prosta. Tego typu grille mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub z aluminium, które dodatkowo pokrywa się jeszcze emalią porcelanową. Materiały te powinny być jeszcze dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Wykonane w taki sposób grille odznaczają się bardzo dużą trwałością, co jest niezwykle istotne przy częstym grillowaniu.

Oczywiście grill grillowi nie równy, i jeżeli zależy nam na tym, aby zakupione przez nas urządzenie było wygodne w użytkowaniu oraz nie sprawiało nam żadnych innych problemów warto przed jego zakupem sprawdzić, czy ma odpowiednią wagę, jest wystarczająco stabilny oraz wyważony. Tylko wtedy grillowanie będzie dla nas przyjemnością, a nie ciągłą walką o utrzymanie naszego rusztu w odpowiedniej pozycji. Kupując grill ogrodowy warto także zdecydować się na urządzenie wyposażone w kółka, dzięki którym łatwiej będzie nam go przenosić w inne miejsce. Istotnym elementem jest także pokrywa, dzięki której będziemy mogli zapobiec rozprzestrzenianiu się wydobywającemu się z grilla dymu oraz utrzymać odpowiednią temperaturę na ruszcie.

Zalety grillów węglowych

Jak już żeśmy wspomnieli we wstępie, największą zaletą grillów węglowych jest niepowtarzalność smaku przyrządzanych na nich potraw oraz ich aromat.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego Web-Grille, który oferuje najwyższej jakości grille węglowe firmy Weber: W zależności od rodzaju stosowanego węgla możemy uzyskać różne walory smakowe naszych ulubionych dań. Bardzo ważną zaletą tego typu urządzeń jest także ich mobilność. Jako że źródłem energii jest węgiel drzewny, z tego typu grillów możemy korzystać praktycznie wszędzie, ponieważ nie wymagają one żadnego dodatkowego zasilania. Możemy je więc zabrać ze sobą na wakacje, na piknik do parku lub umieścić w dowolnym zakątku naszego ogrodu.

Wady grilla węglowego

Niestety grille węglowe mają także swoje wady. Pierwsza z nich nie jest jeszcze tak duża, a dla wielu osób może być nawet zaletą. Chodzi mianowicie o rytuał rozpalania grilla. Dla jednych stanowi to prawdziwe wyzwanie i jest najbardziej nieprzyjemną częścią całego rytuału, dla innych jednak jest on bardzo przyjemny i stanowi najważniejszy moment całego spotkania. Musimy przy tym pamiętać, żeby używać odpowiedniej podpałki, czyli przeznaczonych do tego preparatów, w których składzie nie znajdują się żadne szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.

Najważniejszą wadą grilla węglowego jest jednak konieczność odpowiedniego przygotowywania na nim mięsa. Niestety musimy być świadomi, że przyrządzając mięso wytapia się z niego tłuszcz, który skapując na rozgrzany węgiel sprawia, że wytwarzają się różne szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Z tego powodu warto jest przyrządzać mięso nie na kratce, a na płytach przez które nie będzie nam nic skapywało. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas