Materiał Partnera Poznaj różnice między kablami HDMI

Poznaj różnice między kablami HDMI

Przy zakupie kabli HDMI często zapominamy o tym, iż na rynku dostępne są ich różne wersje. Nie tylko liczy się zatem ich długość oraz kolor kabla. Ważny jest także ich standard jakościowy i technologiczny. Rozpoznaje się go po symbolu kabla HDMI. Obecnie najlepsze są te z rozszerzeniem 2.1, ponieważ pozwalają obsługiwać rozdzielczość na poziomie nawet 7680 x 4320 pikseli. Taki kabel idealny jest m.in. dla telewizorów tworzonych w wersji 4K oraz 8K.

Do czego służy kabel HDMI?

Kabel HDMI to przewód, który służy do przesyłania cyfrowego sygnału audio oraz video. Jego nazwa tłumaczona na język polski oznacza multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. To on podłączany jest do dekoderów, telewizorów, monitorów oraz laptopów. Kabel HDMI w domu, firmie czy urzędzie to zatem ważny standard. Jak już wspomniano, nie należy przy jego zakupie kierować się tylko kolorem oraz długością.

Standardy kabli HDMI

Standardów kabli HDMI jest bardzo dużo. Wyróżnia się między innymi przewody 1.0; 1.1; 1.2; 1.3; 1.4; 2.0; 2.0a; 2.0b oraz 2.1 Obecnie standard HDMI 2.1 jest dedykowany dla najwyższych dostępnych rozdzielczości, dlatego nie jest tak rozpowszechniony. Stosuje się go m.in. przy telewizorach, których koszt może przekroczyć kilka tysięcy złotych.

Dzisiaj rezygnuje się także z rozwiązań, które są poniżej rozszerzenia 1.4. Są one bardzo słabe i nie zapewniają najwyżej obsługi urządzeń nawet tworzonych kilka lat temu. Najbardziej popularne są zatem kable HDMI w standardzie od 1.4 do 2.0. Najlepiej kupować te ostatnie. Warto zawsze wiedzieć, jaką maksymalną rozdzielczość posiada dane urządzenie, jaka jest jego maksymalna szerokość pasma sygnału oraz głębia koloru. Pomoc w zakupie udzielają zawsze eksperci sklepu RTV VIOLA, gdzie kupić można także kable SVG-A, kable display, kable DVI, dyski zewnętrzne, obudowy do dysków wewnętrznych, pendrive, karty pamięci i inne akcesoria komputerowe oraz samochodowe.

Kabel HDMI 2.0

Wspomniany kabel HDMI 2.0 jest obecnie najbardziej rekomendowany. Jest on bardzo uniwersalny, ponieważ zapewnia obsługą starszych sprzętów, jak i tych nowszych. Dopiero za 2-3 lata ustąpi on miejsca kablom HDMI 2.1, dlatego warto nadal kupować właśnie te przewody. Czym się one wyróżniają? Ich maksymalna rozdzielczość wynosi 4096 x 2160, a głębia koloru wynosi 48 bitów.

Rodzaje kabli HDMI

Oprócz standardów kabli HDMI wyróżnić można także ich różne rodzaje technologiczne. Zalicza się do nich:

  • Standard HDMI CABLE – najprostsza wersja kabli,
  • Standard HDMI CABLE with ETHERNET – kable wyżej jakości, które obsługują również funkcję Ethernetu,
  • HIGH SPEED HDMI CABLE – kable takie zapewniają obsługę 720p, 1080i, 1080p, 4K do 30 Hz i 3D,
  • HIGH SPEED HDMI CABLE with ETHERNET – oprócz powyższego zakresu obsługi umożliwiają również podłączenie sprzętów pod Ethernet. 

Podziel się