Materiał Partnera Jakie normy sanitarne powinny spełniać skrzynki na warzywa i owoce?

Jakie normy sanitarne powinny spełniać skrzynki na warzywa i owoce?

Transport warzyw, owoców i innych produktów spożywczych obwarowany jest szeregiem norm oraz przepisów. Przy produktach spożywczych, szczególnie szybko psujących się, ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość przewożonych towarów. Warzywa i owoce przewożone i przechowywane są najczęściej w skrzynkach transportowych. Dowiedzmy się, jakie normy i przepisy muszą spełniać takie skrzynki?

Warzywa i owoce to produkt, który szybko ulega zepsuciu, dlatego kwestie związane z ich transportem oraz przechowywaniem są dość wymagające. Aby produkty te, nie straciły na świeżości, muszą być przechowywane nie tylko w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, ale również w skrzynkach spełniających określone wymogi. Jest to bardzo ważne, gdyż zależy od tego zdrowie konsumentów.

Jakie normy i przepisy muszą spełniać skrzynki?

Przy wyborze skrzynek do owoców i warzyw musimy zwracać uwagę na obowiązujące normy, które są warunkiem bezwzględnym. Muszą mieć one zezwolenie na kontakt z żywnością oraz posiadać niezbędne atesty. Skrzynki do warzyw i owoców powinny być stabilne, trwałe oraz muszą chronić produkty podczas transportu i magazynowania.

Te wszystkie zasady normowane są przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Radę w związku z materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Przepisy normalizują zasady związane z transportem owoców i warzyw. Jasno mówią, że skrzynki, opakowania i inne wyroby nie mogą powodować zmian składu ani cech organoleptycznych żywności oraz nie mogą przekazywać informacji na temat stanu żywności, które mogłyby wprowadzać konsumentów w błąd. Skrzynki powinny być także dokładnie oznaczone, aby konsument nie miał problemów z identyfikacją. Owoce i warzywa muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami, powinno zapewnić im się odpowiednią możliwość oddychania oraz parowania.

Jakie skrzynki na warzywa i owoce wybrać?

Do wyboru mamy, np. skrzynki wykonywane z tworzyw sztucznych przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców czy skrzynki z drewna.

Nasze skrzynki na owoce i warzywa cechują się dużą estetyką wykonania i wytrzymałością, która potrzebna jest podczas pakowania, magazynowania oraz transportu tego rodzaju produktów. Do ich produkcji wykorzystywane jest jedynie drewno gatunków liściastych, co sprawia, że skrzynki pozbawione są wszelkich substancji zapachowych – zauważa specjalista z firmy Drewnopak, która produkuje skrzynki wysokiej jakości spełniające wszelkie wymagania oraz normy europejskie.

Ściany takich skrzynek zapewniają wentylację produktu, są łatwe w czyszczeniu, podlegają  recyklingowi oraz mają możliwość układania w stosy. W końcowym etapie są one zabezpieczane przed rozwojem grzybów.

Podziel się