Materiał Partnera Jak wyeksponować towar w sklepie, by podwyższyć jego atrakcyjność?

Jak wyeksponować towar w sklepie, by podwyższyć jego atrakcyjność?

Wszyscy właściciele sklepów powinni wiedzieć, że dobra jakość oferowanych klientom produktów jest podstawą, ale by zostały w ogólne dostrzeżone, powinny być odpowiednio wyeksponowane. Właściwa prezencja asortymentu jest niezwykle istotna, wpływa ona między innymi na to, w jaki sposób klient postrzega dany produkt. Warto wiedzieć, jak wyeksponować towar w sklepie, by podwyższyć jego atrakcyjność.

Dlaczego sposób ekspozycji jest ważny?

Chcąc zmaksymalizować atrakcyjność swojego sklepu, a jednocześnie zwiększyć zainteresowanie klientów towarem, który jest w nim sprzedawany, przedsiębiorcy powinni pamiętać o prawidłowej ekspozycji asortymentu. Jeśli w miejscu sprzedaży nie będzie panował ład, najpewniej wiele osób zrezygnuje z zakupów właśnie z powodu nieuporządkowania – uważa ekspert z firmy Bemarc.

Kluczowa jest, oczywiście, jakość sprzedawanego towaru, ale nie można zapominać o jego odpowiedniej prezencji. Wbrew pozorom wielu klientów zwraca uwagę na to, w jaki sposób ułożony został asortyment sklepowy. W najgorszym scenariuszu towar nie jest w ogóle uporządkowany: panuje chaos na półkach, co odstrasza potencjalnych klientów. Najlepiej jeśli sposób wyeksponowania asortymentu powodować będzie pozytywne wrażenie osób wchodzących do sklepu. By tak się stało, warto skorzystać z profesjonalnej aranżacji wyposażenia sklepów.

Jak poukładać asortyment?

Jedną z kluczowych zasad układania towaru na półkach sklepowych jest rozlokowanie asortymentu w taki sposób, by cały znajdował się w zasięgu wzroku klienta. Każdy produkt musi być dostrzegalny, w innym wypadku dana osoba może uznać, że danego towaru wcale nie ma w miejscu, do którego przyszła. Poza tym ważne, by ten towar, na którego sprzedaży zależy nam najbardziej, znalazł się na wysokości wzroku klienta. W ten sposób zauważony zostanie szybciej niż ten, który znajduje się wyżej bądź niżej.

Poza tym szczególnie istotne jest też to, by towar duży i ciężki umieszczany był w dolnych partiach regałów, a mały z kolei w ich górnych częściach. Produkty mniejszych rozmiarów powinny być łatwodostępne, bo to właśnie po nie klienci sięgają najczęściej. Innym, być może najistotniejszym argumentem przemawiającym za ulokowaniem drobnych towarów na wyciągnięcie ręki klienta, jest też to, że jest to bardziej opłacalne dla sprzedawcy. Zakup kilku mniejszych opakować produktu zamiast jednego dużego wiąże się z większymi kosztami dla klienta i lepszym zyskiem dla sklepu.

Jedną z ważniejszych zasad eksponowania towaru w sklepie jest ułożenie go w sposób tematyczny. Jeśli klient po jednej stronie sklepu znajdzie płatki kosmetyczne, a po zupełnie przeciwnej płyn do demakijażu, najpewniej zrezygnuje z zakupów, albo zrobi je, pozostawiając w sobie istotny niesmak do danej firmy. Zawsze należy dzielić sklep na strefy zgodnie z rodzajem sprzedawanego towaru.

Podziel się