Artykuł sponsorowany Jak wybrać idealną kurtkę narciarską?

Jak wybrać idealną kurtkę narciarską?

Kurtka narciarska jest jednym z najważniejszych elementów garderoby, jakich potrzebujesz wyjeżdżając na narty. Powinna Cię ogrzać w nawet ekstremalnych warunkach. Musi być praktyczna i wytrzymała. Dzięki niej będziesz wyglądać elegancko na stokach. Wybór jest ogromny, więc możesz poczuć mały zawrót głowy. Musi być odporna na różne warunki atmosferyczne, czyli wodoszczelna, wiatroszczelna, oddychająca i trwała.

Izolacja

Kurtki puchowe są lekkie i bardzo ciepłe. Jednak nie do końca są dobrym wyborem do jazdy na nartach. Tracą właściwości izolacyjne, gdy są mokre. Jeśli przewrócisz się na stoku, później będzie Ci zimno. Ruch związany z jazdą na nartach oznacza, że będziesz naturalnie się rozgrzewał, więc bardzo ciepła kurtka nie jest potrzebna. Kurtka puchowa jest też cięższa. Jednak kurtki puchowe są idealne, gdy chcemy pospacerować.

Do wyboru mamy również kurtki narciarskie z izolacją syntetyczną.  Zapewniają równowagę ciepła i oddychalności. Syntetyczna izolacja składa się z poliestru splatanego w filamenty . W ten sposób powstają kieszenie powietrzne między włóknami. Taka kurtka zapewnia lepszą wydajność w mokrych warunkach.

Wodoodporna kurtka narciarska

Kurtki narciarskie są wykonane z nieprzemakalnego lub wodoodpornego (również odpornej na śnieg) materiału. Modele nieprzemakalne mają warstwę odporną na warstwę. Tym samym zapewniają zwiększoną wydajność, gdy są mokre. Deszcz spłynie z materiału i nie zostanie przez niego wchłonięty.

Materiał jest najważniejszym czynnikiem. Wodoodporność jest wyrażona w milimetrach. Im więcej mm, tym materiał jest bardziej wodoodporny. Klasa wodoszczelności około 8000 mm powinna być wystarczająca dla większości narciarzy rekreacyjnych. Jeśli lubisz jednak jeździć poza utartymi szlakami, wybierz kurtkę z wyższej klasie wodoszczelności. Zwróć również uwagę na to, czy DWR jest nałożony na (najczęściej) zewnętrzną stronę materiału. Woda nie wnika w materiał, tylko po nim spływa. Szwy są słabymi punktami, jeśli chodzi o hydroizolację. Klejone szwy zapewniają najlepszą ochronę. Wodoodporna taśma na wewnętrznej stronie szwów zapobiega przedostawaniu się wody przez szwy.

Wiatroszczelność

Wiatr może mieć duży wpływ na samopoczucie w kurtce narciarskiej. Silny wiatr jest nieprzyjemny. Wpływa też negatywnie na jakość oddychania warstwy zewnętrznej. Większość materiałów używanych w kurtkach narciarskich i snowboardowych jest wiatroszczelna.

Oddychalność

Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, mamy tendencję do pocenia się. Kiedy się zatrzymamy, możemy szybko ostygnąć. Dlatego oddychalność jest tak ważną cechą, nie tylko w przypadku uprawiania sportów zimowych na świeżym powietrzu. Oddychające kurtki  są przepuszczalne dla drobnych cząsteczek wody, co pozwala na szybszą ucieczkę potu. Z drugiej strony stanowią skuteczna barierę dla kropel wody. Ten wskaźnik jest mierzony w gramach/24 godziny/m2. Dobre kurtki narciarskie mieszczą się w przedziale 2000-5000.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas