Czy warto robić zakupy spożywcze online?

Czy warto robić zakupy spożywcze online?

Zakupy przez internet to już dziś żadne novum: ponad 57% Polaków kupuje produkty i usługi online, zaś jeszcze więcej wyszukuje w sieci informacje o interesujących ich wyrobach. O ile jednak łatwo i wygodniej kupić tak elektronikę, artykuły gospodarstwa domowego, ubrania, kosmetyki czy zabawki, o tyle wielu rodaków, zwłaszcza tych wychowanych przed erą cyfrową wciąż opiera się przed kupowaniem żywności online. Odpowiadamy dziś na pytanie, czy warto to robić.

Strony www Strony www

Skąd opór w kupowaniu żywności w internecie?

Sprzedaż żywności online to sektor, o którego powiększenie branża E-commerce i M-commerce walczy nieustannie. Dlaczego? Jest się o co bić, wszyscy wszak żywność kupujemy codziennie i to tu najczęściej lokujemy swe zwykle niemałe wydatki. Jest kilka kwestii, które powodują, że Polacy (zwłaszcza ci starsi) niechętnie jeszcze kupują żywność w sieci. Przede wszystkim jest to niemożność fizycznego sprawdzenia towaru przed jego kupnem, w przeciwieństwie do stacjonarnych sklepów spożywczych. Sklep spożywczy online może też, w ich mniemaniu oczywiście, sprzedawać żywność wybrakowaną, gorszej jakości, do tego obawa ta potęgowana jest koniecznością oczekiwania na dostawę, co może sprzyjać uszkodzeniu przesyłki i zepsuciu się jedzenia. Ponadto, wśród klientów istnieje obawa, że sklep mający swój realny, fizyczny odpowiednik będzie dbał o kupujących online mniej, bowiem nie jest to podstawowa oś działalności biznesowej danej marki.

Wszystko to wynika zapewne z niedoinformowania: żaden dyskont czy market nie ma przecież w ofercie produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia lub mogących ulec nader łatwemu uszkodzeniu w transporcie, bo ich sprzedaż szybko wywołałaby kryzys wizerunkowy i odpływ klienteli. W ofercie znajdziemy przede wszystkim produkty mające  pakowanie próżniowe, wydłużoną trwałość, mrożone, suszone lub pasteryzowane: napoje, alkohole, kawa, herbata, słodycze, kasze, makarony, ryż, produkty mleczne i mleko UHT, oleje, oliwy, tłuszcze spożywcze itp. Produkty świeże, jak jaja, mięso, wędliny czy warzywa znajdują już w sporym stopniu swe miejsce w e-koszykach: często sprzedawane są w formie „zakup i odbierz”, ewentualnie są dodatkowo zabezpieczane do transportu lub pakowane w ostatniej chwili (model zarządzania Just in time). Wiele sieci wprowadza też dodatkowe kontrole jakości i zaostrzone rygory przechowywania takiej żywności. Co istotne, przykładana jest waga do tego, by produkty spożywcze były oddzielone od chemii i kosmetyków, jeśli konsument dokonał jednocześnie także takich zakupów.

Zalety kupowania żywności online

Co zatem przekonuje internautów do dokonania zakupów spożywczych przez internet? Wśród wymienianych zalet najczęściej pojawia się oszczędność czasu, zarówno spędzonego fizycznie w sklepie, jak i na dojeździe do i z niego. Z tym argumentem wiąże się również mniejszy stres podczas samego dokonywania zakupów, a także mniejszy wysiłek przy dźwiganiu zakupionych towarów – trafiają one do nas dzięki dostawcy lub kurierowi. Zakupy przez internet to wreszcie możliwość zrobienia dużych zapasów, także w dni wolne od handlu. Odkąd wprowadzono niedziele handlowe, zainteresowanie sprzedażą przez internet nieprzerwanie rośnie, zaś internauci nabrali już nawyku robienia w ten sposób zapasów spożywczych na tydzień lub dłużej.

Ponadto klienci kupujący jedzenie online cenią sobie e-zakupy za duży wybór produktów, możliwość zainspirowania się/obejrzenia przepisów na obiad, w e-sklepach poszukują też informacji o promocji: to właśnie dlatego na stronach e-sklepów dyskontów takich, jak Biedronka gazetka reklamowa umieszczana jest na stronie głównej serwisu. A dokonując zakupów – mają możliwość porównania ofert między poszczególnymi sklepami i wyboru tej atrakcyjniejszej. Zakupy spożywcze online to w końcu dla kupujących żywność możliwość lepszego zaplanowania i kontrolowania domowego budżetu (odpadają nam „spontaniczne” zakupy spowodowane chwytami marketingowymi sklepów), zaś płatności dokonamy zarówno kartą/przelewem, jak i gotówką przy odbiorze. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas