Artykuł sponsorowany Co pić w czasie treningu?

Co pić w czasie treningu?

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego można bardzo szybko się odwodnić, dlatego w czasie treningu ważne jest, aby cały czas uzupełniać płyny. Wiele osób zabiera ze sobą na siłownię butelkę wody mineralnej, lecz czy jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego organizmu? Co powinieneś pić – wodę czy napój izotoniczny? Czy nadmiar wody może być równie szkodliwy, jak jej niedobór?

Czym grozi odwodnienie?

Woda ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. W osoczu krwi jest jej aż 92%, a w mięśniach 70%. Nie bez powodu stanowi tak duży udział – odpowiada za wszystkie procesy metaboliczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet nieznaczne odwodnienie może powodować złe samopoczucie. Co więcej, większość ludzi wypija za mało płynów w ciągu całego dnia, dlatego w czasie treningu nie trudno o odwodnienie. Woda jest wydzielana w formie potu, co dodatkowo prowadzi do utarty elektrolitów. Jak możesz temu zapobiegać?

Woda czy napój izotoniczny?

Woda mineralna jest doskonałym środkiem nawadniającym, lecz nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się w przypadku krótkich treningów, trwających do godziny. Kupując wodę mineralną, zwróć uwagę na jej skład. Wody wysokozmineralizowane mogą zawierać zbyt dużą ilość minerałów, które będą odkładały się w nerkach i mogą przyczyniać się do powstawania kamieni. Najlepiej sprawdzają się wody średniozmineralizowane, które dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów, lecz jednocześnie nie trzeba obawiać się o ich nadmiar. A co w przypadku dłuższych i cięższych treningów? Zwykła woda mineralna nie wystarczy! W czasie długiego i intensywnego treningu zaleca się nawadnianie organizmu napojami izotonicznymi. Warto zakupić kapsułki, które wystarczy rozpuścić w wodzie, aby uzyskać pełnowartościowy napój izotoniczny. Można znaleźć je między innymi w ofercie sklepu internetowego a-ty.pl. Napoje izotoniczne dostarczają organizmowi nie tylko wody, ale również energii oraz minerałów m.in. sodu.

Ile pić w czasie treningu?

Ważne jest, żeby przyjmować nie tylko prawidłowe płyny, ale również we właściwej ilości. Pamiętaj, aby dobrze nawodnić organizm jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Warto już kilka godzin wcześnie wypić 2-3 szklanki wody, oczywiście dzieląc je na małe porcje np. pół szklanki co 30 minut. W czasie treningu wypij od 150 do 350 ml wody co 20 minut, a po jego zakończeniu pół litra na każde utracone pół kilograma masy ciała. Nigdy w czasie treningu lub bezpośrednio po nim nie pij wody z lodówki ani ciepłej. Zimna woda może spowodować infekcję, a ciepła jest gorzej wchłaniana. Napój powinien mieć temperaturę od 15 do 22 stopni. Pamiętaj, żeby pić małymi porcjami, gdyż jednorazowe przyjęcie dużej ilości wody jest niebezpieczne dla organizmu i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas