Co najczęściej kupujemy na prezent? Jakich upominków na Święta oczekujemy?

Co najczęściej kupujemy na prezent? Jakich upominków na Święta oczekujemy?

Święta Bożego Narodzenia są na stałe zakorzenione w naszej kulturze i obyczajach. Co roku pamiętamy o przygotowaniu dwunastu potraw, kolędach, opłatku i... prezentach. Wigilia zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zastanowić się, jaki upominek możemy podarować swoim bliskim. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, skąd wzięła się tradycja kupowania prezentów. Sprawdź,  jakie przedmioty kupujemy najchętniej i o jakich podarunkach marzymy w 2021.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Skąd wzięła się tradycja kupowania prezentów?

Tradycja obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie jest stosunkowo młodym zwyczajem. Przed XIX w. jedynymi okazjami, podczas których wręczano bezinteresowne upominki, były takie uroczystości, jak ceremonia zaślubin czy urodziny dziecka. W zależności od źródeł początek tej tradycji datowany jest na koniec XVIII w. lub początek XIX w.

W Polsce zwyczaj ten powstał wśród bogatej szlachty, która mogła sobie pozwolić na podarunki w trakcie zaborów. Z czasem coraz lepiej sytuowani mieszczanie również decydowali się na coroczny zakup prezentów. Na wsiach ta tradycja pojawiła się dużo później, bo dopiero w drugiej połowie XX w. Sam obyczaj nawiązuje zaś do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w Betlejem.

Dziś trudno nam sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez prezentów pod choinką. Ze zwyczajem tym dla większości z nas nieodłącznie wiąże się Święty Mikołaj. Co ciekawe, w różnych regionach naszego kraju występują jednak zwolennicy innych darczyńców. I tak w Małopolsce podarki wręcza Aniołek,  a na Górnym Śląsku zajmuje się tym Dzieciątko. Wśród popularnych postaci można wyróżnić również Gwiazdora, Gwiazdkę lub Dziadka Mroza.  

Jak pandemia wpłynie na zwyczaje zakupowe w okresie świątecznym?

Nie da się ukryć, że sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem znacząco zmieniła nasze życie. Miała ona również duży wpływ na zwyczaje zakupowe Polaków. Tegoroczne święta będą drugimi w trakcie pandemii. Na podstawie najnowszego Raportu Deloitte „Zakupy Świąteczne 2021”, wiemy już, że Polacy inaczej niż rok temu nie zamierzają oszczędzać. Może to zaskakiwać o tyle, że sytuacja finansowa wielu osób w ostatnich miesiącach uległa pogorszeniu.

Co więc zmieniła pandemia w zwyczajach zakupowych Polaków w okresie przedświątecznym? Przede wszystkim planujemy wydać więcej niż w roku ubiegłym. Na podróże, spotkania z najbliższymi, żywność i prezenty przeznaczymy średnio 2129 zł. To kwota o 11% wyższa niż przed dwunastoma miesiącami. Należy jednak pamiętać, że większe o niemal 200 zł wydatki mogą wynikać również ze wzrostu cen w sklepach czy na stacjach benzynowych. Taką tendencję zauważa już 70% społeczeństwa.

Na podstawie wspomnianego już raportu widzimy, że Polacy powoli oswajają się z pandemią. Dlatego też w tym roku 47% rodaków planuje spędzić okres przedświąteczny w domu i unikać miejsc publicznych. Choć nadal jest to dość wysoki wynik, to widoczna jest znaczna tendencja spadkowa w porównaniu z 2020 r. – kiedy za takim rozwiązaniem opowiedziało się niemal trzy czwarte badanych.   

Taka postawa jest zupełnie zrozumiała – w końcu to właśnie przed Świętami w sklepach rozpoczyna się gorączka zakupów, a klientów jest najwięcej. Nie dziwi więc, że w związku z pandemią Polacy chcą kupować potrzebne na Boże Narodzenie produkty wcześniej (38% ankietowanych) i chcą ograniczyć liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych (32%). W tym roku ma zwiększyć się jednak koszyk związany z podróżami, które w poprzednią Gwiazdkę zostały ograniczone przez obostrzenia.


Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>


Ile pieniędzy zamierzamy wydać na prezenty?

W związku z tegorocznym wzrostem cen na te same produkty okołoświąteczne planujemy wydać więcej niż w ubiegłym roku. W ten sposób została odwrócona tendencja malejąca, którą obserwowaliśmy w poprzednie Boże Narodzenie w związku z pandemią i niestabilną sytuacją gospodarczą. A jak kolejny rok pandemii przełoży się na zakup świątecznych prezentów?

W tym roku Polacy planują wydać na upominki dla najbliższych ok. 546 zł. To kwota bardzo podobna do zeszłorocznej – różnica wynosi bowiem zaledwie 2%. Zamierzamy przy tym kupić średnio 7 prezentów. Najczęściej będziemy obdarowywać dzieci (63%) i to właśnie na ich wymarzone podarki wydamy najprawdopodobniej najwięcej. Poza tym na niespodziankę mogą liczyć również nasi partnerzy (61%) oraz rodzice (56%).   

Okazji do kupienia prezentów na Boże Narodzenie nie brakuje – Black Friday, Cyber Monday, Dzień Darmowej Dostawy czy Mikołajki. Nic więc dziwnego, że coraz wcześniej decydujemy się na świąteczne zakupy. W tym roku aż 27% ankietowanych chciało to zrobić jeszcze w listopadzie.

To bardzo ważne, ponieważ  tegoroczne upominki na Gwiazdkę będą nie tylko droższe, ale i trudniej dostępne. Skutkiem pandemii oraz lockdownów był zarówno wzrost zapotrzebowania na wiele produktów, jak i problem z zerwanymi dostawami. Ponieważ przewidywane są duże opóźnienia na rynku zakupów internetowych, to warto zakupić podarki jak najwcześniej.   

prezenty świąteczne

Jakie upominki chcielibyśmy dostać? Jakimi prezentami obdarujemy najbliższych?

Najwięcej przyjemności sprawia nam kupowanie prezentów najbliższym, a najbardziej pracochłonny i stresujący będzie zaś wybór upominku dla współpracowników – tak wynika z Raportu Deloitte. A co sami chcielibyśmy zobaczyć pod choinką? Podobnie jak w ubiegłych latach będą to przede wszystkim kosmetyki oraz perfumy, co zadeklarowało aż 56% ankietowanych. W dalszej kolejności znalazły się gry i zabawki (50%) oraz książki (46%). Co ciekawe, aż 85% osób nie planuje za to zakupu elektroniki.

W ubiegłym roku również kosmetyki i perfumy cieszyły się największą popularnością na liście świątecznych prezentów. Na wysokich pozycjach znalazły się również pieniądze oraz gadżety elektroniczne. Z kolei najbliższym wręczyliśmy podarki związane z pasją, w tym książki. Respondenci biorący udział w badaniu wymienili również odzież, obuwie oraz akcesoria. Wśród upominków kupowanych dzieciom i nastolatkom dominowały zabawki i prezenty dotyczące hobby czy pieniądze.

Jak co roku na prezenty najbardziej czekają najmłodsi, co potwierdza Barometr Providenta. Według badania świąteczne upominki najchętniej kupujemy sobie sami – dlatego też pieniądze czy bon na zakupy to najczęściej wskazywana propozycja. Co ciekawe, przed pandemią woleliśmy bardziej osobiste podarki.

Na podstawie odpowiedzi respondentów widzimy, że Polacy chcą zobaczyć pod choinką również kosmetyki i perfumy, książki, elektronikę, ubrania oraz biżuterię. Wielu ankietowanych nie potrafiło przy tym wskazać wymarzonego podarku na święta do 200 zł. Zanim jednak kupisz i wręczysz prezenty, poznaj 5 porad, jak sprawić, by planowanie Świąt było przyjemnością.    


Źródła:

Deloitte - Raport: Zakupy Świąteczne 2021

Barometr Providenta

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas