Co najczęściej kupujemy na prezent? Jakich upominków na Święta oczekujemy?

Co najczęściej kupujemy na prezent? Jakich upominków na Święta oczekujemy?

Święta Bożego Narodzenia są na stałe zakorzenione w naszej kulturze u obyczajach. Co roku pamiętamy o przygotowaniu dwunastu potraw, kolędach, opłatku i... prezentach. Wigilia zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zastanowić się, jaki upominek możemy kupić swoim bliskim. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, skąd wzięła się tradycja kupowania prezentów, jakie przedmioty kupujemy najchętniej i o jakich podarunkach marzymy.

Skąd wzięła się tradycja kupowania prezentów?

Przed XIX w. jedynymi okazjami, podczas których wręczano prezenty, były takie uroczystości, jak ceremonia zaślubin czy urodziny dziecka.

Tradycja obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie jest stosunkowo młodym zwyczajem. W zależności od źródeł początek tej tradycji datowany jest na koniec XVIII w. lub początek XIX w. Zwyczaj ten powstał wśród bogatej szlachty, która mogła sobie pozwolić na podarunki w trakcie zaborów. Z czasem bogaci mieszczanie równiez mogli sobie pozwolić na coroczny zakup prezentów. Na wsiach ta tradycja pojawiła się później, dopiero w drugiej połowie XX w.

Jak pandemia wpłynie na zwyczaje zakupowe w okresie świątecznym?

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasze życie. Miała ona również wpływ na nasze zwyczaje zakupowe. Według  Raportu Deloitte "Zakupy świąteczne 2020" niemal 3/4 Polaków ma zamiar spędzić przedświąteczny czas w domu i unikać miejsc publicznych. To zrozumiałe - w końcu to właśnie przed Świętami w sklepach rozpoczyna się gorączka zakupów a klientów jest najwięcej.

67 % badanych ma zamiar zredukować liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych, a ponad 60 % ograniczy kontakt z innymi ludźmi, w tym spotkania towarzyskie, ale także rodzinne (odpowiednio 63 i 64 %). Ponad połowa badanych Polaków przyznała, że ma zamiar zrobić zakupy świąteczne wcześniej a także ograniczyć wydatki z nimi związane (56%).

Ile pieniędzy zamierzamy wydać na prezenty?

W tym roku na prezenty zamierzamy wydać średnio o 8% mniej, niż w ubiegłym - ok. 680 zł. Na zmniejszenie bożonarodzeniowych wydatków duży wpływ mają ograniczenia związane z pandemią, na które wskazuje 62 % badanych, niestabilność gospodarcza (60 %) oraz rosnące koszty życia (53 %).

Niemal 30 % świątecznego budżetu Polacy zostawią w sklepach pomiędzy 15 a 24 grudnia. Nieco ponad jedną piątą wydamy z kolei w pierwszej połowie tego miesiąca.

Jakie upominki chcielibyśmy dostać? Jakimi prezentami obdarujemy najbliższych?

W tym roku chcielibyśmy otrzymać przede wszystkim kosmetyki i perfumy. Taką chęć deklarują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na wysokich pozycjach znalazły się również pieniądze (według raportu Deloitte są one najbardziej pożądanym prezentem przez panów) oraz gadżety elektroniczne. Z kolei najbliższym planujemy podarować kosmetyki i perfumy a także upominki związane z hobby, w tym książki. Respondenci biorący udział w badaniu wymienili również odzież, obuwie oraz akcesoria. Wśród upominków kupowanych dzieciom i nastolatkom dominują zabawki i prezenty związane z hobby, pieniądze oraz gadżety elektroniczne (Deloitte). 

W badaniu grupy Domodi, jeśli chodzi o najczęściej kupowane prezenty dla najbliższych również królują perfumy oraz kosmetyki.  Popularnym prezentem jest również odzież i akcesoria modowe oraz książki i płyty. Na dalszych pozycjach tej listy znalazły się biżuteria, dekoracje do wnętrz i coraz popularniejsze karty podarunkowe. Bez względu na rodzaj wybieranego podarunku najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie określonego produktu według badanych jest dopasowanie go do indywidualnych potrzeb osoby obdarowywanej (na tę kwestię wskazało 42% ankietowanych). Źródło:

Raport: Zakupy Świąteczne 2020, Deloitte

https://press.domodi.pl/119629-raport-jak-uzytkownicy-e-commerce-kupuja-prezenty-swiateczne

Podziel się